Всі публікації щодо:
Грабовський Павло

Українська література підготовка до ЗНО

Біографія - Павло Арсенович Грабовський - ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС 70-90-х років XIX століття

Народився П. А. Грабовський 11 вересня 1864 р. в селі Пушкарному, Охтирського повіту, Харківської губернії, в бідній родині паламаря. Батько помер у молодому віці, залишивши п’ятьох дітей. Становище родини ще більше погіршилось.

Павло навчався спочатку в церковно-парафіянській школі, у десятирічному віці став учнем Охтирської бурси, котра, як зазначував сам в автобіографії, нічого йому не дала. З 1879 р. продовжує навчання в Харківській духовній семінарії.

Ще з юнацьких років поет зв’язав себе з революційним рухом в Росії, з ним разом виріс і розвивався. Змалку Грабовський зазнав всієї гіркоти життя сільської бідноти, пригніченої залишками кріпосництва, розореної податками, викупними платежами, нещадно експлуатованої поміщиками і куркулями. Це зародило в його душі гострий протест проти соціальної нерівності, глибоку ненависть до експлуататорів. Поет ладен був піти на муки за народ. Служити народові — його мета і „невідхильна потреба серця”. Ця „потреба серця” спрямувала Грабовського на шлях революційної боротьби, вона ж дала зміст і напрямок його поезії.

Ще в роки перебування в бурсі Грабовського „зацікавили своїм геройством” революційні народники 70-х pp. і викликали у нього бажання наслідувати їх приклад. Коли ж він вступає до Харківської семінарії, то відразу ж зв’язується з революційним гуртком партії „Чорний переділ”.

Перебуваючи під гласним наглядом поліції, він до квітня 1885 р. проживав у с. Пушкарне, безрезультатно намагаючись знайти роботу, а після зняття нагляду переїхав до Харкова, де працював коректором газети. Тут він поновлює революційну діяльність. Усі ці роки, починаючи з семінарії, Грабовський активно займається самоосвітою, пробує сили в літературній творчості, із запалом віддається революційній роботі.

Як видно з матеріалів Харківського губернського жандармського управління, Грабовський був одним із керівників революційної організації, розповсюджував нелегальну літературу, займався збиранням коштів на революційну справу. До його обов’язків входила робота з молоддю з питань народницької програми і соціальних питань.

У листопаді 1885 р. Грабовського беруть на військову службу. Місце дислокації піхотного полку (м. Валки поблизу Харкова) давало йому змогу не втрачати зв’язків з підпільною народницькою організацією, Проте невдовзі як покара за виступ проти армійського начальства його чекало переведення до Туркестанського військового округу. Саме тоді жандармерії вдалося розкрити його участь у розповсюдженні звернень народників до селян, присвячених 25-річчю „визволення” селян від кріпосної залежності („Русский народ” і „Слово к народу”). В Оренбурзі Грабовського заарештовують, повертають до Харкова й ув’язнюють за приналежність до революційної організації. Після судового слідства Грабовський був висланий на 5 років в Балаганський округ Іркутської губернії, але прожив там всього кілька місяців.

У серпні 1889 р. він був втретє заарештований і ув’язнений в Іркутській тюрмі. На цей раз заарештували його в зв’язку з кривавими подіями — звірячою розправою царської охранки над політичними засланцями, що відома в історії під назвою „Карійської трагедії”.

Тільки в кінці 1896 р. Грабовський дістав змогу виїхати в Якутськ —губернське місто, де значно активніше протікало життя політичних засланців. Тут остаточно були сформовані збірка перекладів „Доля” (вийшла у Львові в 1897 p.), а також збірка оригінальних і перекладних поезій „Кобза”, надіслана Б. Грінченку на Україну і видана в Чернігові 1898р.

Грінченку було надіслано й рукопис перекладів творів українських поетів російською мовою, але вони не були надруковані. Значну роль в українському літературному процесі відіграла написана на засланні стаття Грабовського „Дещо про творчість поетичну” („Зоря”, 1897 р.). У ній Грабовський аргументовано спростовує теорію „мистецтва для мистецтва”, обстоює тенденційність мистецтва, його реалізм, ратує за прогресивний світогляд як одну з запорук створення справжньої літератури. Розробка проблематики цієї статті своєрідно продовжена Грабовський у листах до Б. Грінченка 1897-1902 pp.

У 1899 р. Грабовський здійснює переїзд з Якутська в Тобольськ, по дорозі роблячи нетривалу зупинку в Іркутську. В Тобольськ поет прибув у вересні 1899 р. Цьому місту судилося бути останнім у його житті. Грабовський мешкав ще в кількох сусідніх населених пунктах, проте йому так і не пощастило повернутися на Україну, як він про те мріяв.

Наприкінці 1900 р. в Тобольську Грабовський одружився з Анастасією Миколаївною Лук’яновою, яка вчилася в фельдшерській школі. Павло Арсенович був життєлюбною людиною і вважав, що людина повинна жити повнокровним життям. Анастасія Лук’янова була вислана в Тобольськ по звинуваченню у належності до терористичного гуртка. Подружжя з’єднало сильне почуття і спільні погляди, а через рік у Грабовських народився син Борис.

Майже весь вільний час поета поглинала малооплачувана і виснажлива робота (коректором у редакції, у ветеринарному управлінні, приватні уроки тощо). Роки заслання вкрай підірвали його здоров’я, в Тобольську він дуже хворів. Проте й у таких умовах Грабовський не залишає літературної роботи, готується видавати зібрання творів,пише нові вірші. На цей період припадає інтенсивне, цінне, з історико-літературного погляду, листування Грабовського з Б. Грінченком.

Помер Грабовський 12 грудня 1902 р. у Тобольську, похований згідно із заповітом на кладовищі поруч з декабристами.


ЦЕ ЦІКАВО

Будучи вже тяжко хворим, Грабовський 24 листопада 1902 р. написав Борису Грінченку хвилюючого листа про те, що усвідомлює свою близьку смерть і просить подбати про свою сім’ю.

По смерті поета українські друзі поета допомогли Анастасії Миколаївні й Борису. Дружина Грабовського закінчила фельдшерську школу, а згодом змогла переїхати в Україну.

Архіви чоловіка Анастасія Грабовська передала Борису Грінченку.