Всі публікації щодо:
Грабовський Павло

Українська література підготовка до ЗНО

Значення творчості - Павло Арсенович Грабовський - ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС 70-90-х років XIX століття

П. Грабовський — поет переважно малих форм, майстер короткого, стислого, але повного глибокого почуття і думки ліричного вірша. Лірика його щира, натхненна. Все, про що пише поет, він сам пережив, переболів. У поезії Грабовського нема вишуканих, прикрашених образів, розрахованих на ефект.

Грабовський бачив у житті, у суспільстві класові суперечності, класову боротьбу, відображав її у своїй поезії, боровся своїм поетичним словом за реалістичне зображення дійсності.

Грабовський оспівав революційну героїку боротьби з російськім самодержавством у другій половині XIX століття У його поезії відбились думи і настрої революціонерів 80-90-х pp., які, приречені гинути в тюрмах та в засланні, не зрікались боротьби, крізь темряву реакції бачили світле майбутнє, кликали боротись за нього.

У поезії Грабовського звучать не тільки скарги і плач над нещасною долею народу, але й палкий заклик до боротьби за краще майбутнє. Його вірш „Уперед” став бойовою революційною піснею, що поруч із бойовим гімном „Вічний революціонер” наслідує великий заповіт „Поховайте та вставайте, кайдани порвіте...”.

Павло Грабовський — вірний продовжувач революційних традицій Шевченка в українській літературі. Поруч з Іваном Франком, Лесею Українкою він своєю соціальною лірикою представляє в українській поезії ту кращу революційну демократію, яка своїм поетичним словом боролась проти царського деспотизму, сваволі, соціального і національного гноблення.

Грабовський зумів викохати таку велику любов до рідного краю й народу, до якої навіть у нашому письменстві не одразу добереш аналогію. Його як поета, публіциста, критика і як людину завжди вирізняла характерна риса борця, відданого ідеалам вільного життя людини і нації.