Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020

Стилет чи стилос?
Євген Маланюк (1897 - 1968)
Твори українських письменників-емігрантів

Всі публікації щодо:
Маланюк Євген

Ліричний вірш, який поєднує ознаки громадянської і філософської лірики й порушує проблему ролі митця в житті суспільства.

“Стилет чи стилос?” - таке метафоричне запитання в українській поезії 1924 року поставив Євген Маланюк. Це був час світоглядного формування майбутньої “упівської” генерації. Таке запитання було своєрідним лейтмотивом доби Міжвоєння (між Першою і Другою світовими війнами).

Сполучник “чи” в назві виконує неабияку смислову роль, указуючи на певну нерішучість ліричного героя перед необхідністю вибору. Це не тільки літературна дилема: як поет-політик, він має обрати стилет і служити інтересам суспільства; як поет-лірик, він повинен обрати стилос і оспівувати красу.

Автор усвідомлює неможливість однобокого розв'язання цієї проблеми, але йому по духу ближчий стилос:

Стилет, чи стилос? - не збагнув.

Двояко Вагаються трагічні терези.

Не кинувши у глиб надійний якор,

Пливу й пливу повз береги краси.

Поет намагається віднайти душевну рівновагу: “Там дивний ліс... співа трава... гіпнотичні кобри... пестощі золототілих дів” — це вигаданий світ ліричного героя. Реальність інша: “А тут - жаха набряклий вітром обрій: Привабить, зрадить і віддасть воді”. Та все ж саме цей життєвий вир і вабить його: “Та тільки тут веселий галас бою — Розгоном бур і божевіллям хвиль”.

Ліричний герой органічно поєднує у своїй душі два, на перший погляд несумісні, світи, які, не втрачаючи своїх конкретних характеристик, взаємозбагачуються у новій якості:

Безмежжя! Зачарований тобою,

Пливу в тебе! В твій п'яний синій хміль!

Там дивний ліс зітхає ароматом

І ввесь дзвенить од гимнів п'яних птиць

Співа трава, ніким ще не зім'ята,

І вабить сном солодких таємниць.

Там зачарують гіпнотичні кобри

Під пестощі золототілих дів...

А тут — жаха набряклий вітром обрій:

Привабить, зрадить і віддасть воді.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.