Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020

О слово рідне! Орле скутий!
Олександр Олесь (1878 - 1944)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Один із кращих патріотичних віршів Олександра Олеся. У ньому автор з глибокою ніжністю передав любов до рідного слова, у якому відбились вікова історія України, краса і неповторність природи, духовне багатство народу.

Поет не оспівує слово, а, перегукуючись із Лесею Українкою, закликає його спочатку стати зброєю - мечем і в той же час сонцем. Сонце і меч - протилежні символи, які має поєднати з собі слово. Слово, на думку Олеся, як і життя, це єдність протилежностей: це і скутий орел, і співочий грім батьків, забутий дітьми. Поет з болем констатує, що рідне слово було кинуте на сміх чужинцям. Але вже в наступній строфі слово оживає і сміється, зливаючись у звучанні з шумом дерев, співом степів, ревом Дніпра.

Ідею вірша висловлено в останній строфі вірша:

О слово! Будь мечем моїм!

Ні, сонцем, стань! Вгорі спинися,

Осяй мій край і розлетися

Дощами судними над ним.

Отже, роль слова складна і часто суперечлива: слово-меч повинно стати в оборону рідної землі, а слово-сонце - дарувати життя і надію. Згадка про судні дощі - де своєрідне пророцтво мовного відродження України.

Серед художніх засобів, використаних у вірші, - епітети (орел скутий, блакитноокі зорі, шовковий спів, дощі судні), риторичні звертання й оклики (О слово рідне! Будь мечем моїм!), інверсія - непрямий порядок слів (співочий грім батьків моїх, Дніпра між ними левій рев), символи (слово - меч, сонце).

Вірш написано чотирискладовим ямбом.

На драматичних творах Олександра Олеся теж позначилася неоромантична тенденція.