Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Володимир Сосюра (1898 - 1965)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Володимир Миколайович Сосюра народився 6 січня 1898 року на станції Дебальцеве (зараз Донецька область). Дитячі роки пройшли в селищі Третя Рота. Початкову освіту здобув удома, потім було двокласне і сільськогосподарське училища. Після смерті батька залишив навчання і пішов працювати. Брав активну участь у революції. Під час громадянської війни перебував у загоні українського війська Симона Петлюри (1918-1919). Після поразки петлюрівського війська хотів перейти кордон разом з розбитими його частинами, але в останню мить передумав і пішов служити в Червону армію, воював проти білополяків та армії Махна. Перша збірка творів “Поезії” та поема “Червона зима” вийшли відповідно 1921 та 1922 року. З цього часу друкується постійно і часто (мав близько 60 поетичних збірок, десятки поем, прозовий автобіографічний роман “Третя рота”). Під час Великої Вітчизняної війни перебував в евакуації в Уфі, але постійно виїздить на фронт. Був удостоєний Сталінської премії за збірку “Щоб сади шуміли” та Державної премії ім. Т.Г.Шевченка за збірки “Ластівки на сонці” та “Щастя сім'ї трудової”.

Помер 8 січня 1965 року, похований у Києві на Байковому кладовищі.

Загальна характеристика творчості. В.Сосюра уславився насамперед як тонкий лірик і співець кохання. Поет оспівує не тільки любов до коханої, а й до України, народу, рідної мови. Є чимало патріотичних поезій. Його творчість повна згадок про життя робітника, спогадів про колись пережиті враження. Володимир Сосюра - уособлення двоїстості української людини, роздертої двома психологічними складниками:

1) обраною ним чи прищепленою йому комуністичною свідомістю;

2) просто людським, природно властивим національним почуттям.

Одне й друге намагався весь час узгодити між собою, про що говорить у

своїх творах “Серце” та “два Володьки”, але даремно: два Сосюри - українець і комуніст - наче живуть у ньому, але кожний - окремим життям. Комуніст відповідає виключно за сферу свідомості, розумового сприйняття дійсності, а українець неподільно панує у сфері почуттів, емоцій, серця. До кінця свого життя Сосюра-українець так і не дійшов до заперечення Сосюри- комуніста, і він залишався жити в такій двоїстості.

Його творчість повна спогадів про життя робітника. Але в Сосюри ці спогади не є модою “на пролетаря”, це те, що він справді пережив і відчув - болі і радощі, будні і свята робітничого класу. Причому фон подій у нього завжди реальний, а розповідь про них - романтична. Сосюра за світоглядом - революційний романтик, який закохано розповідає про абсолютно заземлені речі.

Своїм національним походженням Сосюра не українець: по батькові він француз (прізвище Сосюра - українізоване де Сосюр). Мати - мадярка. Тому досить цікавим є той факт, що такий “інтернаціональний” мішанець став українським патріотом, закоханим у “синю омріяну далечінь”, за яку пішов воювати, став українським поетом, а потім ще й українським націоналістом.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.