Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020

Любіть Україну (1944)
Володимир Сосюра (1898 - 1965)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Вірш був написаний у роки Другої світової війни і звучав як пристрасний патріотичний твір. “Повний щастя перемоги і радості повороту на Україну, я в 1944 році написав вірш “Любіть Україну”, який студенти просили по кілька разів читати їм на літвечорах”. (В.Сосюра.)

Це своєрідна поетична сповідь В.Сосюри, у якій подано образ “вишневої” України. Компонентами цього образу є все те, що оточує нас з дитинства і до самої смерті, що живе в нас, дає натхнення, надає самобутньої ментальності. Україна для ліричного героя скрізь: “у зірках, і у вербах вона, і в кожному серця ударі”, Україна - у її вічно живій і новій красі, у солов'їній мові, у кожній пісні, у думі, “в дитячій усмішці, в дівочих очах”.

Таку Україну, вигаптувану, вимальовану чистими кольорами, не любити не можна:

Любіть Україну, як сонце, любіть,

Як вітер, і трави, і води,

Б годину щасливу, і в радості мить,

Любіть у годину незгоди.

Малюючи цей неповторний образ, автор користується засобом градації - інтонаційного й смислового перерахування всіх тих складників - великих і маленьких, глобальних і на перший погляд зовсім не значних, які в гармонійній єдності і є тим, що зветься Україною:

Як та купина, що горить — не згора, живе у стежках, у дібровах, у зойках гудків, і у хвилях Дніпра, і в хмарах отих пурпурових.

Не обходить поет і недавні події своєї доби, за допомогою метонімії малюючи перемогу над “чужинцями в зелених мундирах”. Звертається Сосюра і до молоді, з якою завжди пов'язане майбутнє країни. Для них - юнаків і дівчат - Україна має бути справжньою святинею:

Юначе! Хай буде для неї твій сміх,

І сльози, і все до загину ...

Дівчино! Як небо її голубе,

Люби її кожну хвилину.

Крамолою здалися тоді слова поета про його любов до України, адже заборонялося оспівувати красу рідної землі, витравлювалося прекрасне почуття з людських душ, спотворювалася історія. Тому страхітливими для інтернаціоналістів стали слова поета: “Без неї - ніщо ми, як дим!” та “Всім серцем любіть Україну свою, - І вічні ми будемо з нею”. Як результат - 2 липня 1951 року в газеті “Правда” з'явилася стаття “Против идеологических извращений в литературе”, у якій Сосюру за цей вірш цькували як буржуазного націоналіста.

“Щоб належно оцінити значення вірша Володимира Сосюри “Любіть Україну”, треба тільки взяти до уваги, що вірш було написано в несвобідних умовах жорстокої сталінської диктатури, своїм вістрям скерованої протягом десятиліть насамперед проти України. Може, саме тому цей вірш такий сильний, сильніший за будь-коли написаний на еміграції”. (І. Багряний).