Всі публікації щодо:
Рильський Максим
Тичина Павло

Огляд віршів П.Тичини і М.Рильського, що вивчаються у початковій школі, їх виховне значення

Вірші, які вивчаються у початковій школі письменника Максима Тадейовича Рильського.

Підручник (1) Скрипченко Н.Ф., О.Я. Савченко „Первоцвіт“. Розділ „Зима-білосніжка“ – вірш „Білі мухи“.

Розділ „У вкрились луки цвітом, вітаючись з літом“ – вірш „Річка“.

Підручник 3(2) Читачка Скрипченко Н.Ф., Савченко О.Я.

Розділ „Письменники рідного краю“ – вірш „Ми збирали з сином на земні каштани“, „Пісня про Дніпро“, „Дівчина“, „Спинися літо на порозі“, „На білу гречку впали роси“.

Підручник 3(4) Скрипченко Н.Ф., О.Я. Савченко, Н.Й. Волошина

Розділ „На світі є одним одна вкраїна“ – вірш „Мова“.

Розділ „Зростайте справжніми людьми“ – вірш „Не кидайсь хлібом“, „Ким хочеш бути, хлопчику...?“

Розділ „Краса землі, краса життя“, - вірш „Зима“, „Навшпиньках підійшов вечір“.

Вірші, Павла Тичини, які вивчаються у початковій школі.

Скрипченко Н.Ф., О.Я.Савченко, Первоцвіт (1).

Розділ „Україно, краю рідний!“ – вірші „Добридень тобі, Україно моя!“, „Де не глянь – колоски“.

Підручник 3(2) Читанка Скрипченко Н.Ф., О.Я. Савченко

Розділ „Землю красить сонце, а людину – праця“ – вірш „Леонтович“.

Підручник 4(3) Читанка Скрипченко Н.Ф., Савченко О.Я. Н.Й. Волошина.

Розділ „Краса землі, краса життя“ – вірш „Як не любити“, „Зима“, „Навшпильках вечір підійшов“.

Виховне значення віршів П.Г.Тичини, що вивчаються у початковій школі.

П.Тичина піклувався про молоде покоління, якому „рости і діяти“, будувати майбутнє. Любов до дітей і молоді, батьківське піклування про них і участь у вихованні підростаючої зміни – гуманна традиція прогресивних російських і українських письменників, яку сприйняв і розвинув П.Г.Тичина.

Він любив дітей. Називав їх: „найніжніші зелені паростки“, „О діти! Найсвітліша мрія наша, най дорого цінніша надія, наше святеє святих!“, „О діти! Найсвітліша втіх анаша, багатобарвна радуга, перекинута до прийдешнього!“ Так говорив поет, виступаючи на мітингу захисту дітей від фашистського варварства в Уфі травня 1942 року.

П.Г.Тичина створив для дітей ліричні вірші, поетичні мініатюри, віршовані оповідання, казки, поеми. Які увійшли в коло дитячого питання. а деякі з них вивчаються у початковій школі.

У підручнику за 3(2) класи діти вивчають вірш П.Тичини „Леонтович“. У цьому вірші поет з особливою теплотою малює характер маленького хлопчика. Він пишається обдарованістю юного героя, його любов'ю до поезії і музики. Поета радує працьовитість малюка, багатство його фантазії, відчуття краси природи.

Мамочко, люблю. Я пісню

про зозулю і про гай, -

я прошу тебе, не, люба,

Леонтовича співай!

Ти ж мені про нього вчора

ой же, як розповіла!

про калину про пташину,

що у лузі розцвіла...

У підручнику 4(3) класі учні вивчають такі вірші поета – „Зима“, „Навшпиньках вечір підійшов“. У цих віршах автор малює картини рідної землі в сприйманні поета, закоханого у природу. В шумі води, у шелесті листя. У пташиному співі, у сонячних променя витончений музичний слух поета ловить то звуки арфи, кларнету, то голос флейти, скрипки. Природа звучить, як багатоголосий хор. Як оркестр. „і звучить земля. як орган“.

Навшпиньках підійшов вечір –

Засвітив зорі.

Послав на травах тумани

І, на уста поклавши палець, ліг.

У поезіях П.Тичини милується поетичністю дитячого світосприйняття, своєрідністю, безпосередністю мовлення, свіжістю і гостротою вражень. І в інших своїх творах поет розвиває внутрішній світ дитини, знаходить в ньому багато прекрасного.

У 1 класі учні вивчають такі вірші П.Тичини: „Добридень тобі, Україно моя!“, „Де не глянь – колиски“. У цих поезіях поет милується красою України її „золотими-срібними колосками“.

Струмок серед гаю, як стрічечка.

На квітці метелик, мов свічечка,

Хвилюють, мають, квітують поля –

Добридень тобі, Україно моя!

Поета переповнюють почуття любові до „своєї України“, він вітається із ще одним днем, який настав у його рідній батьківщині. Він використовує влучні епітети „струмок –мов стрічечка“, „метелик – мов свічечка“.

Виховне значення віршів М.П. Гиньського.

Він говорив, що любить, коли в домі є діти і коли вони сміються. Адже дитячий сміх – символ щастя і радості. Любов до дітей виніс поет з власного дитинства.

З романівських полів, з романівських лук і осель прийшли в його поезію ранні роси і гіркі сльози, і заблищали вони на віях матерів і дітей і на вершинах світової поезії.

Все для людини і завжди з людиною – цей заповіт Максим Рильський проніс крізь бурю й сніг, крізь усе життя, проніс, як Людина з великої літери, як лицар краси і добра.

„Хто мав щастя зустрічатися з Максимом Рильським, той знає ті прекрасні години. Коли в світі якимось чародійством більшало творчості, мрій, натхнень, любові“, - згадує Михайло Стельмах.

У 1 класі учнів вивчають такі вірші М.Т. Рильського: „Білі мухи“, „Річк4а“, які відносяться до пейзажної лірики письменника, яка серед творів поета для дітей посідає значне місце.

Рильський – друг природи, вважав її вічним джерелом життя творчості, виявляв тонке розуміння природи, закликав берегти, відновлювати і збагачувати її. Рильський вважав, що і пейзажні твори. Якщо вони викликають радісні почуття. прагнення моральної чистоти і благородства, бажання зробити щось прекрасне, роблять важливу справу, служать важливим засобам виховання. Саме такими оптимістичним, життєстверджувальним звучанням позначені пейзажні твори поета.

М. Рильський пише про ліс, поле, річку, сніг, ялинку: „Білі мухи“, „Річка“, „Пісня про ялинку“. Пейзажна лірика поета характеризувалася глибокою спостережливістю, образним відтворенням явищ природи. Так. він використовує метафору „білі мухи“, порівнюючи сніг з білим пухом, створюючи оригінальний образ.

Автор прагнув до того, щоб слова лились „стобарвно і стозвуко“, і виявив уміння одним рядком намалювати цілу картину: Хлюпоче синя річка... („Річка“). Тут ми бачимо вміле поєднання слухових і зорових відчуттів. У вірші змальовано літній похід гомінкої юрби дітей до річки, їхній веселий настрій.

Як правило, у М.Рильського немає так званої чистої природи, вона виступає у взаємодії з дітьми, з людиною праці, яка забаг чує природу. Навіть у вірші „Білі мухи“ поет говорить про дбайливого дідуся Максима, який змайстрував санки для всіх дітей.

У 2 класі діти знайомляться із біографією та сторінками творчості Максима Тадейовича Рильського. Вони вивчають поезії „Ми збирали з сином на землі каштани“, „Пісня про Дніпро“, „Дівчина“, „Спинися літо на порозі“, „На білу гречку впали роси“.

Український письменник Панас Мирний писав, що „найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова. Скільки нерозгаданих таємниць, яка неповторна краса і могутня сила криються, здавалося б, у найпростіших словах, що здатні зворушувати людські серця! Такі думки втілені у чудовому вірші Максима Рильського „Мова“ сповненому глибоких патріотичних почуттів.

У нього кожне слово – це перлина,

Це праці, це натхнення, це людина.

Максим Рильський писав: „Любімо, шануймо. Бережімо природу, вічне джерело нашого життя і нашої творчості“. Поет був палким любителем природи рідного краю, яка припала до серця йому ще в рідній Романівці. Він часто відпочивав на лоні природи, з непідробною щирістю змальовував її у своїх творах, вдаючись до поетичної медитації, роздумів при спогляданні її чарівної і невмирущої краси.

Література:

1. Скрипченко Н.Ф., Савченко О.Я. Первоцвіт (1).

2. Скрипченко Н.Ф., Савченко О.Я. Читанка 3(2).

3. Скрипченко Н.Ф., Савченко О.Я., Волошина Н.Й. Читанка 3 (4).

4. І Соболєв Вивчення Тичини в школі.

5. Українська дитяча література.

6. Максиму Рильському. Збірка віршів присвячена 59-ій річниці від дня народження і творчості.