Всі публікації щодо:
Франко Іван

Поема І.Я. Франка Мойсей

В цьому році виповнюється 100 років з дня написання І.Я. Франка поеми „Мойсей“.

Як свідчать назви окремих поем, Франко для проведення своїх ідей використовував казкові чи Біблійні сюжети. Поема „Мойсей“ є одним із найкращих творів його жанру.

Мойсей – за біблійною традицією, перший пророк Ягве (Єгова), основоположник його релігії, законодавець, релігійний наставник і політичний вождь єврейських племен в „ісході“ з Єгипту в Ханаан (Палестину). Мойсей приписується авторство П'ятикнижжя, тобто перших п'яти книг старозвісної частини Біблії.

Ідейним поштовхом до написання поеми „Мойсей“ були для Франка революційні події в Росії і на Україні, що недихнули поета морально, дали йому політичну наснагу, але зовнішнім імпульсом була його подорож до Італії 1904 р. Франко сподівався, що революція нарешті принесе визволення й українському народові. Поета особливо хвилювало питання взаємин широких мас з тими політичними силами, які могли б очолити їхні виступи. Він вважав, що проводир мав віддати всі сили благородній визвольній справі.

Для створення суспільно-політичної проблеми Франко обрав біблійну історію про те, як пророк Мойсей вивів єврейський народ із єгипетської неволі. Визначна постать Мойсея, який все своє життя присвятив служінню народу. Він наполегливо закликав людей скинути тернів разом з усіма стражданнями виснаженого походу.

Головним героєм поеми є народ – основна рушійна сила історії. Франко художньо осмислив роль вождя і народних мас у боротьбі за визволення народу. В образі Мойсея поет показав вождя, що віддає сили народові, боротьбі за перемогу його справи.

Все, що мав у життю, він віддав

Для одної ідеї,

І горів, і яснив, і страждав,

І трудився для неї:

Поет показав, що вождь народу не може мати жодних хитань і сумнівів у справедливості обраного ним шляху. Мойсей відданий своєму народові беззавітно любить і бореться за його визволення, але на хвилину він захитався в своїй вірі. За це терпить жорстоке покарання. Вождь повинен бути цільною людиною, бути завжди зі своїм народом, вірити в його сили.

Франко створив у поемі свій оригінальний образ головного героя. Весь величезний матеріал біблійних легенд про Мойсея він перетопив у власному творчому чорнилі так, що символічний образ давнього пророка набрав зовсім нового значення, став близьким і зрозумілим сучасником.

Смерть Мойсея стала тим імпульсом, що привів до руху дрімаючі народні сили. „Голод Духа і жах самоти і безодні старої“, вимоги сучасності і досвід минулого призводять до величезного вибуху народної енергії, на чолі творчого, дерзновенного народу стає новий вождь Єгошуа. А Єгошуа зично кричить

„До походу! До зброї!“

І зірвався той крик, мов орел,

Над німою юрбою,

Покотився луною до гір:

„До походу! До бою!

Знаменно, як змальовує І. Франко нового вождя Єгошуа. Це енергійний народний ватажок, що вийшов з самих низів народу („князь конюхів“), представник нового покоління. Він закликає народ до походу, до зброї, до боротьби за нове життя, за новий світ. І його заклик повторять сто тисяч голосів, бо він висловив революційні настрої народу. Цим образом Франко ще раз підкреслив, що справжнім вождем народу може бути той, хто виражає його найзаповітніші бажання і мрії, його прогреси ідеали.

Поема „Мойсей“ закінчується тріумфом народної справи, за яку боровся Мойсей сорок років, але не знайшов у собі мужності і твердості, щоб завершити її: Народ, незламний і могутній, не лише завершує справу, почату Мойсеєм, а йде далі, змітаючи Датанів і Авіронів, прокладаючи революційний шлях до соціальних змін і оновлень.

В хвилюючих, натхненних рядках цього твору постає перед читачем історична доля українського народу, його минуле, сучасне і майбутнє. Поет висловлює глибокий біль з приводу тяжкого соціального і національного гніту, під яким перебуває народ, біль за пасивність народу, його відсталість, темноту, не усвідомлення своєї ролі майбутнього перетворювача світу.

Поет відчуває свою єдність з народом, боліє його болями й стражданнями, живе його сподіваннями з надіями.

Народе мій, замучений, розбитий...

Твоїм будущин душу я тривожу,

Від сорому, який нащадків пізніх

Палитиме, заснути я не можу...

Та прийде час, і ти огнистим видом

Засяєш у народів вольник колі.

Куснем Кавказ, вбережешся Бескидом,

Покотиш чорним морем гомін волі

І глянеш, як хазяїн доповитий,

По своїй хаті, і по своїм полі.

В процесі боротьби, мук, страждань, зневір'я, розчарувань, болю і радощів, відбувалось визрівання політичної соціальної і національної свідомості українського народу.

Поет висловлює тверде переконання в тому, що всі жертви, злигодні і страждання українського народу не пропадуть марно, що народ виборе своє щастя і возз'єднається в єдиній вільній державі.

Такою натхненою піснею, такими глибокими філософськими роздумами над долею свого народу була величезна поема Франка „Мойсей“. В образі головного героя поеми Франко змалював самовідданого борця за народне щастя, народного ватажка, який все, що мав у житті найкращого, найдорожчого віддав ідеї служінню своєму народові. Одночасно поет засудив у боротьбі Мойсея вагання, сумніви, непевність у правильності обраного ними шляху, які виросли на грунті відсталої свідомості народу, що приводять пророка до трагічної самостійності і смерті.

Цим самим Франко утверджував думку, що служіння народові покладає величезні обов'язки на людину, вимагає її непохитної віри в високі ідеали революційної боротьби.

Поема „Мойсей“ друкувалася різними мовами, а саме: російської і польською.

Література:

Франко І.Я. Твори В 3 т.

Т1: Поезії, Поеми – упорядкував М.С. Грицюта.

ІЦ.Я. Франко. Біографія. І.І.Басс.

На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.