Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури
Коломієць Олексій

Урок за п'єсою Олексія Коломійця „Дикий Ангел“

В. Купцова,

вчитель української мови та літератури

Миколаїв

Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного українського драматурга, розглянути порушені в драмі морально-етичні проблеми, визначити їх актуальність у сучасному українському суспільстві; поглибити навички характеристики персонажів драматичного твору, розвивати вміння аналізувати вчинки героїв, давати їм власну оцінку; сприяти формуванню громадянської позиції випускників, усвідомленню ними відповідального ставлення до майбутньої ролі батьків, значимості своїх дій у сім'ї.

Обладнання: портрет драматурга, інформаційні картки, таблиця оцінювання.

Зміст уроку

1. Мотиваційна частина

Учитель. Спілкуючись із вами кілька років, я не могла не помітити, як багато уваги приділяють вам ваші батьки, як вони переживають разом з вами ваші успіхи й невдачі. І все-таки іноді навіть у шкільних коридорах доводилося бути мимовільним свідком си-туацій, коли між вами й батьками втрачалось взаєморозуміння. Я запрошую вас з допомогою відкритого мікрофона висловити свою думку про те, які чинники заважають батькам і дітям порозумітися.

✵ Відкритий мікрофон. Що є причиною конфліктів між батьками й дітьми?

2. Представлення теми та очікуваних навчальних результатів

Учитель. Порушена нами проблема розглядається в багатьох художніх творах, але такі твори рідко потрапляють до шкільних програм. Сьогодні ми ознайомимось із творчістю драматурга, який ніколи не оминав гострих проблем сучасного йому життя, а в багатьох випадках і випереджав свій час. Це Олексій Федотович Коломієць, п'єсу якого „Дикий Ангел” ми вивчатимемо на уроці.

✵ Запис теми уроку.

Учитель. Сподіваюсь, що ми відкриємо для себе цікавого драматурга, зможемо не тільки правильно визначити проблеми, які він висвітлює, а й глибоко зрозуміти мотиви поведінки героїв п'єси „Дикий Ангел”, визначити морально-етичні принципи, якими вони керуються в житті. Буде дуже приємно, якщо ви зумієте співвіднести дії героїв з проекцією на таке не дуже вже й далеке ваше власне сімейне життя.

3. Надання необхідної інформації

Робота в групах.

✵ Інформація для першої групи. Життєвий шлях О. Коломійця.

У своїй неопублікованій біографії О. Коломієць писав: „Народився я в маленькій сільській хаті у маленькому селі. ...У цій хаті поміщалося все моє дитинство, а ще там були піч, лежанка, піл, прилавок, стіл, лави, скриня, жердки, сволок, ослінчик — скільки всього поміщалось! Одежа, подушки, глечики, миски, всякого добра уйма. А в цій хаті ще жила моя — і тому найкраща, що моя — мама. А в тій маленькій хатинці, в тому величезному будинку ще мої брати: Грицько, Степан, сестри — Палажка, Ориська, Пріська. Тут усі ми поміщались, бігали, стрибали, навесні до нас прилучалися телята, ягнята... Село називалося Харківці. Маленьке, між маленькими пагорбами, а для мене було величезною країною, а кожна людина з мого села — як багатотомне зібрання пісень, казок, пригод. Усі читали, усі любили книжки, усі пишалися, що в нашому селі народився Архип Тесленко”.

Олексій закінчив сільську семирічку, згодом став студентом історичного факультету Харківського державного університету, але навчання перервала Друга світова війна. Лейтенантом-артилеристом пройшов Коломієць її страшні фронти в час відступу аж до тяжкого поранення в 1942 році. Після війни працював редактором газети „Молодь України”, пізніше завідував відділом журналу „Зміна”. У 1960 році була надрукована перша книжечка нарисів та оповідань під назвою „Біла криниця”. А через рік Україна мала свого нового драматурга — автора комедії „Фараони”. Письменник жив у Києві, присвятивши театру 35 років свого життя. Але у чудовому помешканні на Хрещатику тужив за своїми харківцями, постійно підтримував зв'язки з односельцями. І поховали відомого драматурга в 1994 році, згідно з його заповітом, у рідному селі поруч з Архипом Тесленком.

✵ Інформація для другої групи. Творчість драматурга.

Першим драматичним твором письменника була комедія „Фараони”. Ось як розповідає Ольга Слоньовська про задум створення п'єси: „Одного разу О. Коломієць став свідком того, як молодий огрядний чолов'яга заганяв качку з каченятами на своє подвір'я. Те, що метка молодичка зробила б за кілька хвилин, небораці довелося з трудом виконувати мало не годину. У „Фараонах” у подібну ситуацію потрапляють усі герої: Таран возиться з тістом, яке птахи дзьобають аж на його воротях, Онисько мучить-варить заграничний борщ...” Жінки виявилися кращими за чоловіків і на керівних посадах у колгоспі, і вдома. „Фараони” зробили досі нікому не відомого автора популярним. Спектакль тільки в київському театрі ім. Франка пройшов більш ніж 800 разів аншлагами, репліки з п'єси пішли в народ.

У 60—70-роках були написані драми „Де ж твоє сонце?”, „Планета сподівань”, „Горлиця”, які відзначалися глибоким ліризмом. У 1973—1975 роках драматург створив дилогію „Голубі олені”, „Кравцов” — поетичну розповідь про кохання, розквітле на страшних полях війни. Саме за ці дві п'єси драматург був удостоєний Шевченківської премії в 1977 році.

Потім були драми „За дев'ятим порогом”, „Дикий Ангел”, „Злива”, комедія „Санітарний день”. Три з половиною десятиліття трудився на ниві української драматургії Олексій Коломієць, написав за цей час близько 20 п'єс, став одним із найпопулярніших українських драматургів і, зустрівши незалежність України, мріяв написати свою найкращу п'єсу...

✵ Робота в парах (обмін інформацією — 3 хв.).

✵ Літературний диктант.

Олексій Коломієць народився в селі ... , в ... сім'ї. Учився на історичному факультеті ... університету. Під час Великої Вітчизняної війни був .... Прославився як драматург після створення комедії.... Дилогія „Голубі олені”, „Кравцов” розповідає про ... . Письменник написав близько ... п'єс, був удостоєний ... премії.

4. Інтерактивна вправа. Метод „Шість мислительних капелюхів.

Учитель. Драма „Дикий Ангел” написана в 1978 році. Вона має підзаголовок „Повість про сім'ю”. Отже, в центрі уваги драматурга і глядача — сім'я. Ви вже ознайомились із змістом п'єси. Хто головний герой твору? Чи всім вам сподобався Платон Ангел як бать-ко і сім'янин?

Отже, сьогодні ми будемо шукати відповідь на питання: „Чи можна вважати Платона Ангела зразковим батьком і вихователем?”(питання записується на дошці та в зошитах).

Об'єднайтесь, будь ласка, в групи для роботи за методом „шести капелюхів”. Оберіть колір свого капелюха, керівника групи, секретаря, доповідача та хронографа.

✵ Завдання для груп.

Група „Білий капелюх”. Представити від першої особи кожного з членів сім'ї Ангелів.

Група „Жовтий капелюх”. Підготувати повідомлення „Платон Ангел — зразок для наслідування в справі виховання дітей”. Допоміжні запитання:

— Скупий чи ощадливий Платон Ангел?

— Яких поглядів на виховання дітей він дотримується?

— Як ставляться до нього діти?

— Чи мають громадянське значення його принципи сімейного виховання?

— Чому Ангел не осуджує свою невістку Піду за те, що вона ніде не працює?

— Як ставляться діти до батька напри кінці твору?

— Яка пісня є улюбленою в сім'ї? Чому?

Група „Чорний капелюх”. Підготувати повідомлення „Принципи родинного виховання, які сповідує Платон Ангел, не є гуманними й правильними”.

Допоміжні запитання:

— Чи виникають у сім'ї проблеми в зв'язку з поведінкою й рішеннями Платона Ангела?

— Чи постійно й чи з усіма дітьми трапляються непорозуміння?

— Чим небезпечна поведінка Платона в конфліктних ситуаціях?

— Чим Еін відштовхує від себе дітей?

— Як характеризує його сусід?

Група „Синій капелюх”. Скласти пам'ятку „Основні принципи виховання дітей у родині (за Платоном Ангелом)”.

Аналіз роботи груп жовтого і чорного капелюхів.

Група „Зелений капелюх”. Запропонувати свій проект ідеальної поведінки Платона Ангела як глави сім'ї.

Група „Червоний капелюх”. Проаналізувати, як автор ставиться до головного героя, чи справді його симпатії на боці Платона Ангела. Які прийоми використав драматург для підкреслення його переваг?

Допоміжні запитання:

— Яку роль відіграє різьба й умивальник на батьківському обійсті й на дачі Петра?

— Чому Петро співає своєму синові пісню про батька?

— Яка роль епізоду із забутою Павликовою курткою?

— Для чого введений образ Крячка?

✵ Робота в групах (5хв.).

✵ Представлення героїв п'єси (група „Білий капелю”).

✵ Виступ представника від групи „Жовтий капелюх”.

✵ Запис на дошці: „ Убогий духом не може бути багатим, незважаючи на те, скільки грошей він має”(Петро Яцик).

Запитання до групи:

— Чи можна сказати про Платона Ангела, що він багатий духовно ?

✵ Виступ представника групи „ Чорний капелюх”.

✵ Запис на дошці висловлювань В. Сухомлинського. Праця робить людину зрілою і мужньою. Пам'ятай, що людина без праці вироджується...

✵ Запитання до групи:

— Чи співзвучні погляди видатного педагога і героя п'єси?

✵ Представлення пам'ятки (створена в ході виконання завдання й записана на великому аркуші)

„Основні принципи виховання дітей у родині (за Платоном Ангелом)”.

✵ Виступ представника групи „Синій капелюх” з аналізом роботи двох попередніх груп.

✵ Виступ представника групи „Червоний капелюх”.

✵ Виступ представника групи „Зелений капелюх”.

Учитель. Чи є серед нас ті, хто не згоден з думками, які висловили товариші? Оскільки сім'я Платона Ангела є маленьким осередком суспільства, якої формації воно б не було, то так чи інакше життя і вчинки кожного мають вплив на суспільство, тобто мають громадське значення. Пропоную вам узяти участь у дискусії „Чи можна побудувати вільну, демократичну державу з високим матеріально-побутовим рівнем життя кожного громадянина, якщо провідними будуть принципи сімейного виховання, проголошені Платоном Ангелом?”

✵ Участь у дискусії.

✵ Заключне слово вчителя.

✵ Обговорення з учнями й запис у зошити назв морально-етичних проблем, які порушує в драмі О. Коломієць:

— принципи родинного виховання;

— стосунки батьків і дітей у сім'ї;

— роль батьків у вихованні свідомої громадянської позиції власних дітей;

— виховання активних творців своєї долі.

5. Підбиття підсумків, оцінювання результатів

✵ Запис у зошити підсумкового визначення. Сьогодні я вдосконалив свої вміння... Сьогодні я для себе з'ясував (уточнив, відкрив)...

✵ Ознайомлення з висновками учнів.

✵ Заповнення учнями аркуша оцінювання своєї роботи.

1. Чітке знання тексту твору, уміння використовувати його у відповіді 0—3 б

2. Активність у роботі групи 0—2 б

3. Участь у дискусії 0—2 6

4. Уміння аргументувати свої думки 0—1 б

5. Здатність враховувати аргументи на підтримку протилежної позиції 0—16

6. Уміння співпрацювати з членами групи 0—1 б

7. Уміння зв'язно, цікаво, без мовленнєвих помилок висловлювати свої думки 0—2 бали

6. Домашнє завдання: скласти власний кодекс родинного виховання (у прозовій чи віршованій формі).

Література

1. Коломієць О. Вибрані твори: В 2 т. — К., 1988.

2. Пометун О. І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод, посібн. / О.І. Пометун. — К.: Видавництво А.С.К., 2004.

3. Слоньовська О. В. Конспекти уроків з української літератури для 11-х класів: Нове прочитання творів. — К.: Рідна мова, 2001.

4. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві. — К.: 1988р.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.