Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Молюсь і вірю...»
Максим Рильський (1895-1964)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Ця поезія сповнена побожного ставлення до життя: саме релігійні символи (молитва, віра, клятва, дух, пречисті надії - як пречисті образи) дають авторові можливість висловити захоплення природою, щастя кохати, віру у здійснення світлих мрій. Клятву-обітницю жити, «поки жити // Мені дозволить дух життя», ліричний герой дає всьому світові, який відчуває не тільки безмежним, а й ніжним і щирим, як дитя. Твір є своєрідною ілюстрацією гармонії людини і природи: сміх коханої, далеч, закохане серце ліричного героя, пречисті надії й синя далеч - усе це об’єднано у структурі складносурядного речення як єдине ціле. Завершеності твору надає своєрідне пейзажне обрамлення: зграї голубів «черкають неба береги» — здається, що світлі пташині крила легкими рисами окреслюють і береги самої поезії... Щирості віршу додає риторичні звертання до світу, до коханої, вишукані епітети (пречисті надії, щасливі води, ясна врода), експресивне порівняння (серце б’ється, як в огні). Буяння природи передається засобами алітерації (вітер грає, тремтячі зграї черкають неба береги), а непохитна віра у життя підкреслюється тавтологією (клянусь тобі; буду жити, поки жити // Мені дозволить дух життя).

Віршовий розмір поезії - ямб. Римування перехресне.

Поміркуймо з науковцями

Неокласик за основними стильовими ознаками, він збагатив українську поезію новими мотивами й образами, високо підняв культуру українського слова.

П. ХропкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.