Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Кольорові миші»
Ліна Костенко (народилася 1930)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Ця поезія - давня легенда чи казка, проте місце (Вишгород, що побіля Києва), час (середньовіччя) і головні герої досить чітко окреслені. У ті сірі (цей епітет кілька разів повторюється в тексті) забобонні часи усе, що було незвичним, викликало підозру й було заборонено суворими законами церкви й суспільства.

Саме у цей час під судом опинилась маленька дівчинка Анна, провина якої полягала в тому, що з облетілого різнобарвного листя вона виробляла... кольорових (а не сірих, як повинно бути!) мишей! Автор, захищаючи свою героїню, вкладає в уста судді досить аргументовані питання, бо ж дівчинка, дійсно, нікому цим не робила шкоди...

Проте є у цієї поезії ще один «герой» - отой сусіда, що виявився дуже пильним і не полінувався написати донос (скільки таких доносів писалося за радянської влади на людей - а потім ці люди за вироком суду, а то й без нього потрапляли в каземати!). Отже, не простою казочкою є твір «Кольорові миші»!

А що ж з Анною? Історія цього не знає - кольоровий (не сірий!) кіт, нявкнувши, залив вирок на папері. Тепер кожний читач САМ може домислити кінець старовинної легенди...

Ліна Костенко ж захищає право кожної людини бути індивідуальною, неповторною, бачити світ по-своєму, бо й сама сприймає його (попри все!) різнобарвним і кольоровим.