Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Тореадори з Васюківки»
Всеволод Нестайко (народився 1930)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Нестайко Всеволод

«Тореадори з Васюківки» - це трилогія (три твори), що складається з пригодницьких повістей «Пригоди Робінзона Кукурудзо» (1964), «Незнайомець з тринадцятої квартири» (1966) і «Таємниця трьох невідомих» (1970).

Подивімось у словник

Повість - один з епічних жанрів, розповідний художній твір, у якому досить широко змальовано життя одного чи кількох персонажів протягом тривалого часу.

Пригодницький твір - твір із цікавим сюжетом, де описано незвичайні події і непрості випробування, через які проходять герої.

Поштовхом до створення першої повісті стало знайомство Нестайка на полюванні з сільським хлопчиком Явою й розповідь художника Василя Євдокименка про двох хлопчиків з Чернігівщини, котрі заблудилися в колгоспній кукурудзі. Вони блукали в ній цілий день, аж поки надвечір у селі не заговорило радіо, на звук якого вони й вибралися із кукурудзяного полону. Тож і було написано оповідання «Пригода в кукурудзі». Саме в ньому вперше з’явилися на світ Ява Рень і Павлуша Завгородній. Трохи згодом В. Нестайко написав про них ще одне оповідання «Тореадори з Васюківки». Ява та Павлуша були настільки жвавими, так і просилися в нові пригоди, що буквально примусили письменника написати про них цілу повість «Пригоди Робінзона Кукурудзо», а потім два наступні твори.

Сільські хлопчаки Ява та Павлуша на перший погляд звичайнісінькі бешкетники, адже на їхньому рахунку стільки «гріхів». Юним читачам подеколи цілком зрозумілі, подеколи дуже смішні їхні вчинки, мрії, «проекти»: побудувати метро під свинарником, улаштувати бій биків із сумирною коровою, урятувати цуцика з колодязя, побудувати піраміду з кавунів, організувати в селі справжній театр. Автор наділяє своїх героїв неабиякою фантазією і ерудицією, бо про всі дива цивілізації вони дізнаються з книжок, радіо, кіно тощо.

Хлопці надмірно активні, як і багато хто з малих шанувальників творчості Нестайка, а тому часто помиляються і потрапляють у кумедні ситуації. Васюківські тореадори завжди мають благородні наміри. Вони, обмірковуючи вчинене, усвідомлюють свої помилки й намагаються більше їх не повторювати, хоча одразу ж із позиції доброго наміру вигадують і знову здійснюють нову «авантюру». Але ж вони ростуть, набираються досвіду, стають іншими, кращими.

Трилогія «Тореадори з Васюківки» має потужний виховний потенціал, прищеплює молодому поколінню любов до рідної землі, почуття справедливості, високу моральність і шляхетність у вчинках.