Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Найважча роль»
Павло Глазовий (1922-2004)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Глазовий Павло

Для кожної мами її дитина - найталановитіша й найрозумніша. Із цим погоджується і Павло Глазовий. Але перегини материнської любові до свого чада виявляються не просто смішними, а подекуди й потворними. Як у цій гуморесці, де автор вдало обігрує пряме й переносне значення слова «важкий».

Традиційно дотепно П. Глазовий порушує в гуморесках тему виховання, культурного рівня, етики людських стосунків. Батько в творі «Еволюція» користується запитанням сина в зоопарку про походження людини від мавпи, аби наголосити, що не всі люди спромоглися стати по-справжньому людьми.

Байка «Похвала» засуджує пустопорожню балаканину, метою якої є ошуканство. Так само засуджується й надмірна довірливість. Павук так і розсипається в компліментах Мусі, аби заманити її в своє павутиння. Автор майстерно й іронічно використовує художні засоби, типові для інтимної лірики: епітети (юна муха, гарненькі ніжки, дивна талія), порівняння («кожен звук Як музика для слуху», «ти - як перлина, як топаз», «ти - як іскрина синя») та інші.

Ідею автор традиційно для цього жанру висловлює в моралі:

Оскільки діло вже дійшло

У байці до моралі,

То я скажу, що не для мух

Слова, звичайно, мовляться,

Бо на солодку похвалу

Не тільки мухи ловляться.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.