ДЕМОНОЛОГІЯ СЛОВЯ'Н

Бога люби, але й дідька не гніви.

Порівняно з міфологією українська демонологія являє собою більш розвинену сферу духовної культури. В основі її лежить ідея одухотворення всього оточуючого світу, сприйняття природи як живого організму, наповненого різноманітними духами. Це проявляється через цілу систему культів: предків (у тому числі залежних покійників), рослин, тварин, води, вогню, родинної оселі та сил природи. Останнє становило сферу міфології, але згодом культ природи розпався на ряд розрізнених магічних і сакральних дій, багато з яких увібрав демонологічний культ мертвих.

Ключовим у демонології є поняття „демон” (дух) — надприродна сила, якою наділені найрізноманітніші природні явища, речі, а то й люди. Надприродними властивостями світ наділила людська фантазія. Причому фантазування відрізняється від поетичних образів або казкових вигадок тим, що люди щиро вірять в існування одухотвореного світу, включаючи в його сферу такі суто життєві начала, як добро та зло. З прийняттям християнства зле начало у фантастичних уявленнях людей абсолютизувалося: більшість демонічних образів були оголошені нечистю, а обряди та ритуали, пов'язані з ними, — бісівськими.

Ще раз наголосимо, що процес взаємодії демонологічного та християнського не такий вже й однозначний, як і неоднозначне ставлення до них людей. Іноді за всієї своєї ненависті до біса українець подекуди готовий зробити йому ласку, аби не нажити в його особі ворога.

ПІП - У ДЗВІН, А ЧОРТ - У КЛЕПАЛО (чорти, відьми й інша нечисть)

СКАРБНИК

ДОМОВИК

ЛІСОВИК

РУСАЛКИ

МАВКИ (НЯВКИ, БІСИЦІ)

ПОЛЬОВИК

ВОДЯНИК

ЗЕМЛЯНИЙ ДУХ

ЧУГАЙСТЕР (ЛІСОВИЙ ЧОЛОВІК)

ЧОРТ (БІС, ДИЯВОЛ, ДІДЬКО, ЛЮЦИПЕР, САТАНА, ОСИНАВЕЦЬ, ЩЕЗНИК, ЗЛИЙ)

ВІДЬМА (ЧАКЛУНКА, ЧАРОДІЙКА, ЧАРІВНИЦЯ, ОБАВНИЦЯ, ПОТВОРНИЦЯ)

ВОВКУЛАКИ

ЗАЛОЖНІ МЕРЦІ

УПИРІ

БЛУД

БАБА (ДИКА БАБА)

БОГИНІ (ЛІСНИЦІ, МАМУНЯ)

ДОЛЯ (ТАЛАН)

ВИХОР

ЗМІЙ

МАРА

НІЧНИЦІ (КРИКСИ)

ОДМІНОК (ОБМІННУК, ВІДМІНА)

ПЕРЕЛЕСНИК (ЛЕТАВИЦЬ)

ПЕСИГОЛОВЦІ (БЕСИГОЛОЗЦІ, СИРОЇДИ)

ЧАРІВНИКИ (ПЕРЕМІТНИКИ)