Всі публікації щодо:
Теорія літератури
Пісні

Українська література запитання і відповіді

Хто автор слів пісні „Чорнії брови, карії очі”?

Ця поезія знана як народна пісня. Вона друкується чи не в усіх пісенниках, звучить зі сцени і в професійно-академічному, і в аматорському виконанні, зворушуючи красою ліричного почуття й чарівною мелодією. Проте мало хто знає, що цей улюблений народний романс належить до пісень літературного походження, а ім'я автора, Костянтина Думитрашка, відоме небагатьом.

В історії української літератури К. Думитрашко потрактований як наслідувач „Енеїди” І. Котляревського завдяки бурлескно-травестійній поемі „Жабомишодраківка”, хоч писав він також інші поетичні твори — балади, вірші, романси. Як і І. Котляревський, К. Думитрашко для своєї поеми узяв за основу античний зразок, про що сам зазначив у заголовку: „Гомерова жабомишодраківка з греческого лиця на козацький виворот на швидку руку перештопана”.

Поема була свого часу популярною і поширювалась у рукописних списках, як і деякі інші твори автора. Майже весь творчий доробок К. Думитрашка увійшов до рукописної збірки „Копитьковы вирши и писни” (Золотоноша, 1848), частина з яких і сьогодні не надрукована.

К. Думитрашко (1814—1886, літ. псевдонім О. Д. Копитько) — виходець з Полтавщини, син священика. Продовжуючи сімейну традицію, також здобув духовну освіту. Працював викладачем російської словесності в Київській духовній академії, де користувався симпатією як знаючий педагог і цікава особистість: писав поетичні твори, займався музикою, живописом. Саме цим звернув на себе увагу Т. Шевченка. Відомо, що великий Кобзар відгукувався про свого сучасника як про „безперечно обдаровану людину” і одного із своїх друзів змусив вивчити напам'ять вірш К. Думитрашка „Часи”.

У літературу К. Думитрашко прийшов у 30-ті роки, в часи романтичного зацікавлення народною поезією, звичаями, історією. Саме записами двох народних пісень („Ой у полі криниченька”, „Ой їздив чумак сім год по Дону”) і віршем „Золотоноша” він дебютував як поет, фольклорист у російському журналі „Маяк”. Його інтерес до народної творчості був глибоким: К. Думитрашко не тільки записував народні пісні, думи, він створював на їх основі свої поетичні твори, а також писав статті з фольклору й етнографії („Святочні колядки і вірші”, „Іван-Купала”). Окремі записи К. Думитрашка використав М. Максимович при укладанні „Сборника украинских песен”.

Глибоке проникнення в зміст і поетику народної пісні, в її ритмомелодійні особливості й обумовили нев'янучість поезії „До карих очей” — цікавого зразка романсової лірики середини XIX ст. (написана 1854 p.). Інтимний світ закоханої людини, життя її серця, сповненого тугою за милою, прагненням кохання, щастя — це одвічна тема. Саме тому вірш „До карих очей”, що став романсом під назвою „Чорнії брови, карії очі”, хвилює й сучасного читача.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.