У чому своєрідність романтизму?

Українська література запитання і відповіді

У чому своєрідність романтизму?

Романтизм виник як заперечення класицизму. Водночас — це й новий етап у розвитку літератури кінця XVIII —початку XIX ст. В Німеччині та Англії він з'явився у 90-х роках XVIII ст.,. в російській, польській літературах — після 1815 року, в українській — ще пізніше, на межі 20-х—30-х років XIX століття. Незважаючи на те, що творчість романтиків у кожній країні мала свої особливості, цьому художньому напряму властиві спільні риси. Так, історичним підґрунтям романтизму стали національно-визвольні рухи, які гостро поставили проблему свободи особистості, з одного боку, і беззахисності людини перед суспільством, часто жорстоким, несправедливим,— з іншого. Великий інтерес до особистості зумовив прагнення якнайглибше показати її внутрішній світ, душу. Романтичний герой наділений сильним характером, часто це — бунтівник, який стоїть над своїм оточенням, заперечує загальноприйняті норми, гостро реагує на події, що відбуваються в житті суспільства. Але він самотній у своїх пошуках ідеалу, в роздумах про найживотрепетніші проблеми сучасності та минулого. Такими є герої Г. Гейне, Дж. Байрона, А. Міцкевича.

Улюблені теми романтиків — героїчне минуле рідного народу, природа й людина, любов, творче натхнення, незвичайні психічні переживання. Звідси — посилення ліричного струменя у творах, нові жанрові форми. З'являється романтична балада, для якої характерне гостре незадоволення сучасністю, поетизація минулого, інтерес до фантастичних елементів. Виникає жанр романтичної ліро-епічної поеми, яку часто називають „байронічною” за ім'ям видатного англійського поета. Вона розповідає про незвичайні пригоди розчарованого життям героя, якого ніхто не розуміє, а сам він страждає і вболіває за всіх. Зазнає змін і роман. Він відзначається глибоким проникненням у внутрішні переживання героя, його суперечності, конфлікт з навколишнім середовищем (твори В. Гюго. Новаліса). Надзвичайно популярним стає жанр пісні Загалом романтики виявляють великий інтерес до народної творчості, в якій знаходять співзвучні власним естетичним смакам теми, мотиви, сюжети, жанри. Фольклорні впливи помітні і в образній системі романтичних творів: використання пісенних засобів, зокрема асонансів, алітерацій. Народна творчість допомагала романтикам пізнавати національний характер. Поява, у XIX ст. нового напряму — реалізму — багато в чому була підготовлена романтизмом, його глибоким змалюванням внутрішнього світу людини, його відкриттям історизму.Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.