Як виникла алегорія? У чому її сутність? Чим вона відмінна від метафори?

Українська література запитання і відповіді

Як виникла алегорія? У чому її сутність? Чим вона відмінна від метафори?

У народних казках образи тварин і рослин часто мають інакомовне значення, тобто переносне, символічне, алегоричне. Люди, спостерігаючи за поведінкою тварин, проектували їх звички на себе: осел став означати людину вперту чи нерозумну; лисиця — хитру, підступну; вівця — спокійну; заєць — боягузливу тощо. Так виникла алегорія — іносказання, змалювання абстрактного поняття за допомогою конкретного образу. Вона будується за принципом метафори, тобто на основі перенесення, зіставлення значень схожих предметів і явищ. Але якщо метафора дається здебільшого в контексті вжитих у прямому значенні слів, то алегорія охоплює увесь твір або значну його частину. Як і інші тропи, вона виділяє головне, суттєве в зображуваному. Алегорія характерна переважно для жанру байки, зустрічається і в деяких формах епосу та лірики. У поезії Т. Шевченка „Косар” цей образ уособлює народні уявлення про смерть, чия коса не минає нікого: Мужика, й шинкаря, И сироту-кобзаря. Приспівує старий, косить, кладе горами покоси. Не минай царя. І мене не мине, На чужині зотне... Яскравий приклад алегорії — закінчення першої частини повісті М. Коцюбинського „Fata morgana”: „Ідуть дощі. Холодні осінні тумани клубочаться угорі і спускають на землю мокрі коси. Пливе у сірій безвісті нудьга, пливе безнадія, і стиха хлипає сум. Плачуть голі дерева, плачуть солом'яні стріхи, вмивається сльозами убога земля і не знає, коли усміхнеться. Сірі дні зміняють темнії ночі. Де небо? Де сонце?..” Цей фінал символізує крах людських надій і доль.

Отже, суть алегорії — в порівнянні одного явища з іншим. Ії сила в тому, що вона здатна уособлювати вічні поняття про справедливість, добро, зло, моральні якості людини.Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.