Ямб, хорей та інші... Звідки ці назви?

Українська література запитання і відповіді

Ямб, хорей та інші... Звідки ці назви?

Найпоширеніші розміри в силабо-тонічній системі віршування — ямб, хорей, дактиль, амфібрахій, анапест. Ці назви походять з грецької мови. Так, слово „ямб” споріднене з власними іменами Ямб і Ямбі. Щодо цього існує дві версії. За першою з них, цей віршовий розмір названий так на честь сина німфи гір та лісів Ехо і бога гаїв та скель Пана — Ямба. За другою — термін походить від імені служниці Ямбі, яка, щоб звеселити богиню плодючості і землеробства Деметру, співала їй пісні, створені бадьорим ямбічним метром. З музичним мистецтвом пов'язаний зміст слова „хорей” — хор.

У перекладі з грецької термін „дактиль” буквально означає „палець”. На думку греків, цей віршовий розмір за кількістю складів нагадує палець з трьома фалангами. Слово „амфібрахій” походить від слів: „амфі” — біля і „брахус” — короткий. Ця назва, отже, „розшифровується” як наявність біля короткого складу (в силабо-тоніці — наголошеного) справа і зліва довгих (ненаголошених) складів. І, нарешті, слово „анапест” у перекладі означає „обернений назад”, тобто наголошений склад (довгий) переходить з першого місця у дактилі на третє. Є припущення, що творцем антидактилю був давньогрецький поет Тіртей.Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.