Що таке силабічний вірш?

Українська література запитання і відповіді

Що таке силабічний вірш?

Повторення однакової кількості складів у віршовому рядку, тобто рівноскладовість,— головна ознака силабічного вірша. Наприклад:

Что мні ділать, я не знаю,

А безвістно погибаю:

Забріол в ліси непроходні.

В страни гладні і безводні;

Атамани і гетьмани.

Попал я в ваші обмани.

Ф. Прокопович

Наведений уривок з поезії „Запорожець кающийся” написаний 8-складовим віршем. Найбільш поширений в українській поезії 11-складовий і 13-складовий вірш з цезурою (паузою) після шостого або сьомого складу. Так, ода „Епінікіон” („Пісня перемоги”) Ф. Прокоповича — це 13-складовий вірш з цезурою (умовне позначення цезу-ри//) після 7 складу:

Кое убо торжество,// кий лик будет равний

Сей побіді? Тебі же, // монархо державний,

Что в дар твоя Росія // принесет і кія

Возпоєт пісні? Ібо // побідити свія

Коїм-либо образом // дивно би всім діло.

Було, яко в повістєх // славимого зіло.

Розташування наголошених складів у силабічних віршах не відіграє суттєвої ролі. Проте і в них є постійні наголоси, які стоять у визначеному місці,— в кінці вірша і перед цезурою. Це так звані акцентні константи. Однак вони не основна, а вторинна ознака. В українській силабіці обов'язкова рима, як правило, парна, жіноча (знаю — погибаю, непроходні—безводні).

Отже, рівноскладовість, наявність цезури, парного римування, здебільшого жіночих рим, акцентних констант — найхарактерніші ознаки силабічного вірша.Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.