Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Українська література запитання і відповіді

Порівняння й метафора: що у них спільного?

Порівняння — один із видів тропів, який пояснює особливості явища, предмета, людини через зіставлення їх з іншими на основі схожості:

Над сизим смутком ранньої зими

Принишкли хмари, мов копиці сіна.

В. Симоненко

Порівняння складається з двох елементів: те, що порівнюється (у нашому прикладі — хмари), і те, з чим порівнюється (копиці сіна, які нагадують хмари за розміром). Ці елементи здебільшого з'єднані сполучниками як, мов, немов, ніби, наче, неначе.

В основі метафори, як і порівняння, лежить зіставлення, але здійснюване інакше. Метафора одночленна, у ній асоціативно порівнюються два предмети або явища, тому часто метафору називають прихованим порівнянням. „Полин снігів повзе по видноколу” — це метафоричний вислів В. Симоненка, в основі якого — зіставлення полину й снігу за кольоровою ознакою. У метафорі „Тільки вітер креше іскри по стерні...” (Д. Фальківський) швидкість осіннього могутнього вітру порівнюється зі швидкістю горіння сухої стерні від іскри. Метафора „соти мозку” в поезії О. Теліги „Літо” виникла з асоціативного зв'язку, уяви про те, що і за будовою, і за „наповненістю” „медом”-розумом людський мозок нагадує бджолині соти, тобто це порівняння, так би мовити, у скороченому вигляді.

Порівняння і метафора — найпоширеніші види тропів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.