ДУМКА

Теорія літератури - літературознавство і мовознавство

ДУМКА

Думка — досить поширений в українській і деяких інших слов'янських літературах жанр короткого ліричного вірша елегійного (іноді баладного) змісту. Термін „думка” (як зменшувальний від „дума”, про яку див. підрозділ „Ліро-епос та інші міжродові та суміжні утворення”) спершу з'явився у XVIII столітті в Польщі для позначення ліро-епічних творів баладного типу (перші автори „думок” — придворні польські поети-музиканти, зокрема Г. Відорт, який написав думку під назвою „Пісня Ревухи”). Згодом, у першій половині XIX століття, польські (Ю.-Б. Залеський, А. Бєловський) та українські поети почали називати думками елегії на теми сільського життя. В українській поезії жанр започаткував А. Метлинський (збірка 1839 року „Думки і пісні та ще дещо”). Зустрічається він також у творчості О. Афанасьєва-Чужбинського („Як ранок осипле квіточки росою”), М. Петренка („Дивлюсь я на небо”), Т. Шевченка („Нащо мені чорні брови”, „Тяжко-важко в світі жити”).


У білоруській літературі цей жанр представлений у творчості Ф. Богушевича, Я. Купали, Я. Коласа, М. ТанкаВіртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.