Довідник з української літератури

ЛЕВАНДА ІОАНН

ЛЕВАНДА ІОАНН (спр. ім'я — Іван Сікачка; березень 1734, Київ — 06.07.1814, Київ) — церковний діяч і проповідник.

Народився в сім'ї шевця. 1748 р. вступив до Київської академії за рахунок священика Воскресенської церкви у Києві Іоанна Леванди, на честь якого й прийняв нове прізвище. По закінченні навчання (1759) два роки вчителював у Переяславській колегії, викладаючи риторику. З 1763 р. — священик Успенського собору в Києві. Там дуже швидко прославився своїм ораторським мистецтвом. 7 серпня 1786 р. його призначено кафедральним протоієреєм у Софійський собор. Вирізнявся своїми повчаннями, промовами з нагоди різних свят, прибуття високих гостей, похорон, вінчань тощо.

Іоанн Леванда — останній представник ораторсько-учительної прози в Україні. Автор більш як 200 проповідей, писаних спочатку під польським впливом. Та згодом він змінив свою манеру, роблячи її більш оригінальною і раціоналістичною. Секрет популярності проповідей криється, очевидно, в їхній простоті, живій оповідній мові, пересипаній доречними оповідками. У його проповідях сконцентрувалися всі риси барокової гомілетики — як високого, так і низького бароко. За свідченням очевидців, успіх проповідницького мистецтва Іоанна Леванди забезпечувався не лише формою та змістом казань, а й особливою виразністю вимови і тембром голосу. Його глибоко шанували як прості кияни, так і можновладці. Був удостоєний Хреста (1787), ордена св. Анни (1806). Багато з його повчань і вітальних промов надруковано ще за життя в Києві та Москві. Частина з них, очевидно, втрачена, оскільки якийсь шанувальник, отримавши від Іоанна Леванди повне зібрання творів для видання, залишив їх у Москві під час нашестя французів, де вони й загинули. Цікавився Іоанн Леванда і історією України, зокрема мав цінну й велику збірку історичних документів. Мав також і багато знайомих серед українських діячів, із багатьма з них листувався, був близький до діячів Новгород-Сіверського патріотичного гуртка (О. Лобисевич, В. Капніст), відповідно й до кола українських автономістів.

Літ.: Терновский Ф., Голубев С. Киево- Софийский протоиерей Иоанн Леванда // Тр. Киев. дух. акад. 1873. № 10 — 12.

М. ШевчукНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.