Довідник з української літератури

ВЕРХРАТСЬКИЙ ІВАН

ВЕРХРАТСЬКИЙ ІВАН (псевд. — Любарт Горовський, Подоляк, Лосун, Щипавка; 24.04.1846, с. Більче-Золоте Борщівського р-ну Тернопільської обл. — 29.11.1919, Львів) — філолог, педагог, письменник, природознавець.

Закінчив філософський факультет Львівського університету (1868), природничі курси в Кракові (1874). Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка у Львові, створив у ньому й очолив математично-природничо-медичну секцію. Учителював у гімназіях Дрогобича, Станіслава, Львова. У польських і українських часописах опублікував низку нарисів про тварин, птахів, риб, комах, основаних на власних спостереженнях природи. Ці публікації були одними з перших у становленні української науково-популярної літератури на природничі теми. Дослідження „Початки до уложення номенклатури й термінології природописної народної” (вип. 1— 6, 1864 — 1879) заклало основи української наукової термінології з природознавства. Серед інших праць — „Знадоби до словаря южноруського” (1877), „Замітки про взаємини руського язика і народної літератури” (1880), описи говірок Галичини, Буковини й Закарпаття, зокрема спостереження щодо їх лексики й наголосу.

І. Верхратський — один із галицьких белетристів і поетів, що з'явилися на хвилі західноукраїнського національно-культурного відродження. 1876 р. вийшли збірки його художніх творів „Стрижок”, „Тріолети”, „Байки, приказки і повістки”. У 1880 р. видавав у Станіславі „письмо літературно-наукове” „Денниця”, в якому за деякими винятками публікував свої вірші, оповідання та статті, а також переклади з інших мов, підписуючись псевдонімами та криптонімами. І. Франко суворо поцінував ці твори за їхню тематичну обмеженість, художню невправність автора та „неприродну, мішану” мову, незугарність якої відтінювалася ще й етимологічним правописом. Як перекладач з польської літератури І. Верхратський зробив певний внесок у процеси літературного взаємообміну та збагачення, зокрема познайомив українців з творчістю Ю. Словацького. Йому належать також оцінки творчості Ю. Федьковича, О. Партацького та ін.

Літ.: Худаш М. Л. І. Г. Верхратський // Мовознавство. 1971. № 4; Франко І. Перше повне видання творів Федьковича // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1982. Т. 33.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.