Довідник з української літератури

ВІТАЛІЙ З ДУБНА

ВІТАЛІЙ З ДУБНА (2-га пол. XVI ст. — бл. 1640, м. Дубно, тепер Рівненської обл.) — поет, філософ, релігійний діяч.

Був високоосвіченою людиною, знав грецьку й латинську мови. На початку XVII ст. — один із провідних діячів віденського братства; ієродиякон Святодухівського братського монастиря. З 1612 р. — ієромонах, згодом — ігумен Дубненського монастиря. Видав у Єв'є (поблизу Вільно) збірку прозових і поетичних текстів „Діоптра, або Зеркало і відбиття життя людського на тому світі...” (1612), яка складалася з передмови, загально-філософських і морально-етичних роздумів та висловів, власних і перекладених старослов'янською з грецької та латинської мов. У її прозовий текст автор вставив і свої віршовані епіграми морально-дидактичного змісту. Книжка перевидавалася в XVII і XVIII ст., поширювалася в рукописних списках. Віталій із Дубна — один із перших українських поетів-епіграмістів.

Літ.: Перетц В. Отчет об зкскурсии семинария русской филологий в Житомир. К, 1910; Франко І. Забутий український віршописець XVII віку // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К. 1981. Т. 31.

В. ШевчукНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.