Довідник з української літератури

ГОРЛЕНКО ЙОАСАФ

ГОРЛЕНКО ЙОАСАФ (світське ім'я — Яким, 19.09.1705, м. Прилуки, тепер Чернігівської обл. —21.12.1754, м. Грайворон, тепер Бєлгородської обл., Росія) — церковно-релігійний діяч, письменник.

Походив із старовинного козацького роду Горленків. Його батько був прилуцьким полковником, а мати — донькою миргородського полковника Данила Апостола, який пізніше став гетьманом. Дядько Г. Квітки-Основ'яненка. У 7 років вступив до Києво-Могилянської академії, яку закінчив 1725 р., деякий час сам викладав у ній. 1727 р. в Києво-Братському монастирі пострижений у ченці під іменем Йоасафа. Був ігуменом, згодом архімандритом Мгарського монастиря (1737 — 1745), намісником Троїце-Сергієвої лаври, єпископом білгородським і обоянським (1748 — 1754). Похований у місті Білгороді. Канонізований православною церквою 1911 р.

Иоасаф Горленко — автор слів, автобіографічних нотаток „Путешествіє в мирі грішника Іоасафа Горленка”, поеми „Битва чесних семи добродійництв з сімома смертними гріхами” (1.737). Поема належить до зразків українського літературного бароко. Особливість її полягає в тому, що це — суто релігійний твір, у якому використовуються художні прийоми й засоби батальної поезії, тобто світської літератури. Провідною ідеєю поеми є суто барокова концепція постійного змагання в душі доброго і лихого начал та остаточна перемога Добра, яка є нічим іншим, як глибинним християнським самозапереченням особистості, самозапереченням заради нового „народження у Христі”. Йоасаф Горленко відомий і як освітній діяч; він, зокрема, виступав проти латино-католицького впливу в шкільництві України.

Літ.: Лебедев А. Иоасаф Горленко // Сб. Харьк. ист.-филол. о-ва. X., 1900. Т. 12; Дуб- лянський А. Українські святі. Мюнхен, 1962.

О. ХоменкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.