Історія літератури - Кінець XIX— початок XX ст. - Книга 2 - О.Д. Гнідан 2006


Микола Вороний
ІІІ. Мовою поетичних образів

Всі публікації щодо:
Вороний Микола

Поет, перекладач, театрознавець, режисер та публіцист Микола Вороний один із першорядних майстрів українського новітнього письменства належав до тих митців, які розширювали твори рідної культури, розбудували й європейську культуру в Україні і є цьому сенсі першопрохідцем власного новаторства.Поет-модерніст, вісник літературного символізму ще до Першої світової війни, він був речником патріотизму, поетом-«горожанином».

Розпочавши як традиціоналіст наприкінці XIX ст. (90-ті роки) свою творчу чинність поетичним посланням до Людмили Старицької, він на самому початку XX ст. виступив речником модерну й європеїзації української літератури. Висловив ці потрібні рідній культурі естетичні ідеї, суголосно з Михайлом Коцюбинським і Миколою Чернявським, у зв’язку з підготовкою альманаху «З-під хмар і долин». Широко обізнаний зі світовим літературним набутком, зокрема французьким і польським, Вороний опозиційно протиставив свої символістські і теоретичні настанови попередній традиції прагнення творити речі «дистильованої» краси — псевдомистецтву. Не сприймав шаблонності неглибокої етнографічно-«народницької» » «поезії-катеринки» (російською — шарманки), яка пepecпівує стереотипні старі співи «з харчанням, притичинами й свистом».

Вороний не вдовольнився набутками класичного реалізму ХІХ ст. і станом української літератури — досить провінційним.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.