Історія літератури - Кінець XIX— початок XX ст. - Книга 2 - О.Д. Гнідан 2006


Олександр Олесь
ІІІ. Мовою поетичних образів

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Олександр Олесь — один із чільних українських ліриків перших десятиріч XX ст. і «найсильніший представник українською символізму» (Михайло Грушевський) у поезії найпомітніший драматург-символіст, виразник поривань покоління Національної революції. Серед трьох українських поетів, які ввійшли в літературу між двома революціями (це ше Грицько Чупринка і Микола Філянський». Олесь був «найбагатший на мотиви, найпродуктивніший, найпопулярніший» (Микола Зеров).

Разом із наскрізним ліризмом сам історичним час революцій і битв доповнив його творчість громадянськими бойовими мотивами. Олесь гідно проніс свій духовний меч (поетичне слово) крізь випробування, обрав «чужину ганебного вигнання», щоби не поступатися свободою думання і творчого вислову. Як лірик він — поет-модерніст, музика слова, один із літературних навчителів Павла Тичини. Як драматург — рівний цікавішим українським майстрам літератури для театру, предтеча «театру абсурду» славних після Другої світової війни Самюела Беккета і Ежена Йонеско.

А ще ж він співець дуалістичної (двоїстої) сув’язі журби і радості в людському серці, був обдарованим прозаїком, талановитим викладачем, урешті батьком прекрасного сина Олега Ольжича. За те, що вибрав вільний світ, Олеся було практично силоміць вилучено радянським тоталітаризмом із українського культурного простору. Якби залишився в СРСР, був би, без сумніву, знищений за відповідь УНР, цензуровано й фальсифіковано комуністичною партією. Його ж син О. Ольжич у числі українських націоналістів, борців із фашизмом, збройно протистояв тоталітарним режимам і віддав своє молоде життя в німецькому концтаборі. Так, червоний і коричневий фашизм знищували українську творчу інтелігенцію.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.