Українська література - статті та реферати

Тема «інтелігенція і народ» у прозі В. Винниченка («Студент», «Зіна», «Момент»)

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Тільки саможертовність може зняти полуду з очей обурених, затурканих селян, котрі своїх захисників вважають ворогами, — така ідея оповідання «Студент». Щоб довести свою непричетність до пожежі, яка спалила село; щоб зняти підозру, поширювану стражниками, котрі в біді звинувачують студентів, молодий революціонер прилюдно стріляється. І тоді старий дід, який погрожував «вимотати» з студентів жили, стрибає на одного з охоронців царських устоїв і душить його. Пручання стражника запалило очі селян «диким, лютим гнівом»: «Ага!.. Так його!.. Дай йому щастя того!..»

В оповіданні «момент» розкрив-ся ілюзія всезнайства, з якою живе і помирає людина, не здогадюючись про свою нікчесність. Так постає питання про смисл життя та доцільність існування.

Герої оповідання « момент» свідомо обирають шлях , сповнений смертельних небезпек заради життя і щастя в ньому. Тюремний Шахерезада, від імені якого ведеться розповідь, і його випадкова знайома, соратниця по боротьбі Муся, нелегально перходять кордон. Обоє знають про рівень ризику, в якийсь момент навіть упевнені, що гинуть. Та це ще не зараз, тому й ставлення героїв до цієї неминучої фатальності кокетливо-байдуже(«стало страшенно смішно :я — мертвий»). За кілька миль від кордону можна собі дозволити пожартувати зі смертю. При наближенні до кордону герой починає непокоїтись, борючись із невиразним передчуттям. Доїхавши у безпечне місце, герой «Моменту» побачив прекрасну панну, що сиділа в повітці, на соломі, в подвір’ї контрабандиста, і від несподіванки «закам’янів». Її врода та одяг не єдналися з місцем знаходження. І ось...герой, який присвятив себе високій меті, що само собою передбачало аскетизм, потрапляє в ситуацію, коли найменший, необдуманий, неправильний крок може коштувати життя, закохується. Се почуття поступово охоплює випадкових супутників, вони разом переходять кордон і пізнають любов — момент, продовжений у вічність їх пам’яттю. Виникає почуття щемливої невимовленості життя.

Моральної гідності набуває людина тільки тоді, коли визначить тягар моральних вимог і відповідно до них будує своє життя. Така людина спроможна вистояти і перемогти всі перепони, включаючи й загрозу смерті.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.