Українська література - статті та реферати

Складні етичні конфлікти у п’єсі В.Винниченка «Чорна Пантера і Білий Ведмідь». Образна система, проблема митця і мистецтва, гуманізм твору

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Драма Винниченка «Чорна пантера…» ґрунтується на проблемі митця (Корнія) й мистецтва. Л.Дем’янівська писала, що ця проблема постає у співвідношенні з життям. У центрі увазі подружжя — Корній та Рита. Рита відстоює життя дитини, своє материнське життя, а Корній — право дати нарешті такий художній твір, який би розкрив би саму суть життя. Звідси і витікає конфлікт (подружжя) — це боротьба самолюбства і волі та водночас це противоборство чоловічої та жіночої засад життя, так це бачила Т.Свербілова. М.Зубрицька наголошувала на тому, що у цій п’єсі перед читачами постає конфлікт між обов’язками перед своєю сім’єю і перед своїм «я». Всі ці думки мають право на існування, бо всі вони правильні і всі постають у п’єсі. Ця п’єса про трагедію митця, що стоїть на межі між чіпкою буденністю й вабливою урочистістю вільного творення. Буденне життя — це життя у шлюбі з Ритою, виховування сина та ставлення до власної творчості як до чогось другорядного, бо сім я це головніше. Таким чином можна побачити низку проблем: це екзистеційна (життя та смерть), морально-етичні (нова сім я, покликання художника). Проблема митця і мистецтва пронизує увесь твір, бо усю драму Корній відстоює своє покликання художника, він хоче творити, але його творчість вбиває власного сина та руйнує родину.

Головні образи драми це Корній та Рита.

Корній — митець (художник), людина запальна, одержима ідеєю намалювати Мадонну з дитиною на руках. В нього своє розуміння морально-етичних цінностей.

Рита — людина неординарна, яка зазначає Мороз, вона є справді носієм стихійного і природного начала.

Сніжинка є своєрідним антиподом Ріти, передусім у наполегливому відстоюванні права художника на абсолютну волю від усіх обов’язків і будь-якої відданості комусь чи чомусь, окрім мистецтва. Вона закохана у Корнія, вона водночас розуміє його глибокий талант і прагне відшукати можливості для того, щоб він міг розгорнутися, але з метою корисною для себе. Сніжинка особа інтелектуальна, але бездуховна.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.