Українська література - статті та реферати

Складна морально-етична проблематика драми В.Винниченка «Гріх»

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Героїня п’єси «Гріх», що виразно демонструє той же «становий аристократизм» й індивідуалізм інтелігенції, вже позбулася обивательських поглядів і «печерних» моральних понять(наприклад, такого поширеного християнського поняття гріха). Драматург моделює певну етичну й психологічну ситуацію, породжену смертельним зіткненням ворогуючих суспільних сил. Герої п’єси — революціонери, гурток молодих однодумців, яким протистоїть ворожа сила — жандарми, влада, охоронці державних установ. Групу викрито, знайдено їхню підпільну друкарню. Всіх заарештовано, всі в руках ворога, який прагне не просто викрити, а й зламати революціонерів морально.

У цьому двобої воль виділяються дві неординарні , сильні постаті: жандармського полковника Сталинського і причетної до гуртка революціонерів Марії — жінки з породи сильних і владних.

У ряді сцен підкреслюється впевненість героїні, що у вселенському содомі світової війни, революції «все давно дозволено», що, пізнавши брудний виворіт світу, вона зможе, не лякаючись, дивитися в обличчя життю яке воно є, керувати собою, подіями, іншими людьми. Вона нічого не страшиться, грає з небезпекою, грає з ворогом, - і гратиме аж доти, доки не вчинить «малесенького» злочину — зради товаришів, їхньої справи. Переоцінивши свої сили, вона більше не зможе керувати подіями і людьми — а натомість сильний і підступний супротивник підкорить її волю собі. Безжальний психолог, жандармський полковник Сталинський розкриває перед Марією секрет своєї влади над нею ( і відповідно її падіння)

Перейдено межу між добром і злом, вчинено гріх проти совісті, - і от Марія, яка нікого і нічого не боїться, відкидає, сміючись, всі моральні приписи, хизується своєю незалежністю від умовностей, своєю внутрішньою силою, - підносить до уст склянку з отрутою. Доля помстилася їй за зневагу до вічних моральних законів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.