Українська література - статті та реферати

Філософсько-етичний конфлікт, біблійні мотиви, напруженість психологічного малюнку образів у драматичній поемі Лесі Українки «Одержима»

Всі публікації щодо:
Українка Леся

Драматична поема «Одержима» (1901).

Драматична поема - переважно невелика за розміром віршована п'єса, в якій зливаються драматичне й ліричне розкриття теми, виклад матеріалу відзначається лаконізмом, відсутні широке тло подій і зовнішня інтрига, а вся увага зосереджена на розкритті ідейного конфлікту між основними противниками в момент його найбільшого загострення.

Поема створена на біблійному сюжеті — історії останніх днів земного життя Іісуса Христа, Месії ,перед його захопленням римськими легіонерами і розп’яттям на Голгофі.

Цей період вміщує відвідини Месії одержимою жінкою, яка приносить йому миро, що використовували лише царі, але не прості смертні — ця жертва йому непотрібна.

Але в «Одержимій» Міріам приносить не миро, а свою любов і відданість, своє бажання підтримати порятувати Месію від його трагічної самотності серед юрби Міріам, ідеалізуючи Месію, одночасно і принижує себе (відносно нього), і вивищує своє «Я», бо відчуває свій зв'язок з ідеалом, абсолютом, божеством.

Різниця між Міріам і Месією — це різниця у світовідчутті. Світ Міріам обмежений. Фактично, його складають двоє: вона і Месія. Присутність інших людей є тільки зайвою для Міріам.

Якщо розглядати ім'я Міріам як один з варіантів імені Марія і взяти до уваги ІІІ частину твору, у якій Міріам стоїть під хрестом із розп'ятим Месією (на цьому місці мала б стояти Божа Матір), то можна схарактеризувати стосунки між Міріам і Месією, як взаємини матері і сина.

Ю. Крітева, спираючись на твердження К. Юнга, пише, що під іменем Діви Марії у християнстві ховається «цілісність, створена з жінки і Бога» [4; с.501]. Тобто, Марія, як мати свого сина є, водночас, його дочкою і його дружиною.

Таким чином, образ Stabat Mater розглядатиметься як одне із втілень образу Міріам (два інші — Міріам — закохана та Міріам — дочка).

Образ Міріам схожий із фольклорним образом Божої Матері. М. Грушевський, досліджуючи усну творчість ХІІІ — ХVІІ століть, згадує про тему Stabat Mater і наводить зразки фольклорних текстів, у яких ця тема зустрічається (деякі з них були записані на Волині). У цих текстах описується страждання Христа, жаль Божої Матері. М. Грушевський згадує фольклорний текст [3; с.176], у якому сказано, що Божа Матір не повірила у воскресіння Хреста. Так само, і Міріам не вірить у можливість воскресіння Месії. Для Міріам — матері життя Месії важливіше за будь-що у світі. Вона воліє скоріше принести себе в жертву, але врятувати Месію. Вчинками Міріам — матері керує інстинкт збереження роду і самозбереження.

Маріам, яка закохана, найкраще виявляє себе на початку твору. Вона бачить самотність Месії і вважає його глибоко нещасним. Чи є хтось, хто може його врятувати? Відповідь приходить у формі запитання: Чого ж се я слідом за ним блукаю? Ідея — фікс Міріам — закоханої — принести Месії особисте щастя. У цьому Міріам вбачає виправдання свого існування. Закохана жінка відчужується у об'єкт свого кохання, для неї не існує нічого, крім коханого. Але, приносячи себе в жертву чоловікові, Міріам думає, що може вимогати і не рахується з думкою Месії.

Міріам постійно говорить про свою інакшість. Вона не така, як друзі Месії, як його вороги. Вона — інша. Самотність — це єдине, що пов'язує її з Месією.

Для Міріам — дочки Месія — найбільший авторитет. Його іменем вона вимогає, карає і проклинає. Але не розуміє його і боїться. Дитина, яка не зазнала батьківської любові, вважає себе винною у цьому. Месія для неї — ідеал людини. Вона із захопленням стежить за ним. Але боїться привернути до себе увагу, боїться його гніву. Тому, Міріам лякається, коли Месія підходить до неї. Міріам — дочка ділить світ на «добрих» і «поганих», вона не розуміє, як можна любити ворогів. Почувши від Месії: «Яке тобі до мене діло, жінко?» [5; с. 370], — вона впадає у відчай. З цього часу Міріам вважає себе проклятою, упослідженою.

Люди, прийнявши жертву крові, зрадили Месію — чоловіка. Тільки Міріам відмовилася від спасіння ціною крові Месії. Вона не зрадила йому. Це дає їй можливість досягти бажаної мети, принести себе в жертву коханій людині.

Канва біблійної історії Міріам і Месії трансформується в мотив еросу і танатосу, які, будучи самим втіленням життя, становлять антитезу до постави Міріам.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.