Українська література - статті та реферати

Втілення теорії «чесності з собою» як складового елементу філософії конкордизму у романі «Чесність з собою»

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

1. Чесність з собою протиставляє В. Винниченко лицемірству і брехні.

2. Ідея «чесності з собою» постає як логічний наслідок визнання людини вільною у світі без Бога, Бог в душі, а не нав’язаний з боку релігії.

3. Контакт з природою .У романі до мінімуму звужена функція краєвиду, який діє як допоміжний інструмент для розкриття психології героя. вплив експресіонізму.

4. Слово не повинно розходитись з ділом

5. Психологізм на першому місці, зображує внутрішній стан героя.

6. Зачинатель заперечення абсолютної істини

7. Філософію «конкордизм» втілював в більшості творів. Конкордія - згода, віднайдення. внутрішньої рівноваги. Для щастя головне рівновага .

8. Свої романи В. Винниченко будує за принципом притягування — відштовхування відповідно до традиції сюжетоскладання

Розгортання сюжету зводить долі двох героїв — Віри і Тараса. Одразу в очі впадає їхня соціальна нерівність, а також те, що героїня має чимало негативних рис. Віра втілює лицемірство панівної верстви. Одна частина її життя — це існування задля втілення ідей соціалізму, а інша — еротичний потяг, який вона намагається приховати. Розвиваючи сюжет, автор зводить її з розпусником Петром (товаришем по партії) Так твориться улюблений письменником прийом будування «сітки сюжету» — любовний трикутник, у якому Вірі стає тісно. Петро розповідає Тарасові про любовну історію, що відбулася між ним та Вірою. Отже, за авторським задумом, героїня потрапляє в глухий кут і накладає на себе руки. Трагічний кінець Віри, те, що вона скінчить погано, можна було передбачити. З ходом сюжету вона двічі цікавиться маркою зброї: вперше після «експропріації», а вдруге — коли Дара вигадує історію про самогубство товаришки. Деталь у В. Винниченка відіграє сюжетотворчу роль. Нанизування негативних деталей та оцінок на представників класу буржуазії має великий діапазон варіантів. Серед них — образна характеристика, наприклад, портрет Семена Васильовича, батька Віри.

Силу характеру Тараса, його прагнення і водночас психічну хворобу письменник переносить з портретних рис на мовну характеристику:

• створює головного героя, наділяючи його певними філософськими ідеями;

• далі він «вживляє» в конфліктні вузли сюжетної сітки персонажів-антагоністів (Іона, Рисецький, Семен Васильович, Сергій, Маруся). Ці герої-індикатори різних соціальних станів. Саме такою модифікацією жанру письменник ламає принципи класичного реалізму;

• Винниченко руйнує схематичність та іконописний варіант побудови образу героїв;

• Він моделює свій світ, переносячи акцент з чесності з іншими на «чесність з собою»;

• Через образ Марусі автор виявляє хитання філософської позиції «чесності з собою» Мирона.

Новаторство автора полягає в розширенні тематичного діапазону. У такий діапазон долучаються еротичні мотиви, зображення людей низьких суспільних прошарків; у ньому по-новому відтворено середовище.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.