Українська література - статті та реферати

Автентичний текст і його тоталітарна корекція «Жива вода», «Мир» Ю. Яновського

Всі публікації щодо:
Яновський Юрій

Тривалий час Яновський працював над романом «Жива вода» , який вийшов з друку в 1956 році під назвою «Мир». Цей твір про українське село, що пережило страхіття фашистської навали, про перший післявоєнний рік, про відбудову зруйнованого німецькими фашистами народного господарства , про трудовий героїзм жінок.

«Мир» («Жива вода») — роман багатоплідний, події розгортаються в українському селі, в Кривому Розі, Донбасі, Запоріжжі, Києві, на Нюрнберзькому процесі.

Над романом «Мир» («Жива вода») Юрій Яновський працював довго, уперто, по кілька разів переробляючи вже написане, зазнаючи критики — справедливої і несправедливої. Несправедлива критика була сувора, безжалісна і брутальна. І була то критика з оргвисновками: вже готувалось виключення Яновського із Спілки письменників.

Становище — гірше нікуди: з одного боку , вимушена переробка «Живої води» на «Мир» зовсім не пішла на користь творові — оце кон’юктурне «насильство» над собою, над своїм задумом, над своєю волею Яновський відчуває особливо гостро. З другого ж боку — й з рукописом переробленого «під тиском» нового варіанту роману ніхто навіть не побажав ознайомитися. Роман Ю. Яновського («Жива вода» / «Мир») — відкриває обнадійливі перспективи в дослідженні тоталітарної корекції текстів. Найвизначнішим твором Яновського повоєнного часу став роман «Жива вода» (1947), в якому письменник втілив ідею невмирущости нації, відроджуваної після воєнної катастрофи. Гостро критикований за націоналізм, Яновський змушений був переробити цей роман згідно з принципами соцреалізму й перевидати його в далеко слабшому варіанті під іншою назвою «Мир» (1956).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.