Українська література - статті та реферати

Конфлікт і його типи

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Художній конфлікт — ще один з виразних чинників формування змісту літературного твору. Він виявляється в зіткненні інтересів, поглядів, загостренні суперечностей між персонажами, що є внутрішньою пружиною їх учинків, розгортання дії, енергетичного зчеплення всієї художньої структури. Це основна суперечність між дійовими особами, яка призводить до боротьби між ними і до розвитку сюжету.

Наприклад: у комедії І.Карпенка — Карого «Хазяїн» діють дві класово-антагоністичні сили — землевласник Пузир зі своїми управителями та безземельні селяни. Інтереси цих груп персонажів діаметрально протилежні, чим пояснюється виникнення суперечностей між ними.

Кожна історична епоха породжує свої, характерні для неї, конфлікти: феодалізм — між кріпаками та крапосними; капіталізм — між пролетаріатом і буржуазією і т. д.

Правильний вибір конфлікту, провідного в зображувану епоху, і правдиве його висвітлення у художньому творі, завжди показує, в якому напрямі йде суспільний розвиток. Якщо письменник звертається до зображення історичних подій, то конфлікт його твору повинен мати певні звязки з сучасним життям, а розв'язання цього конфлікту — дати відповідь на ті чи інші пекучі питання сучасності. Конфлікт — основний рушій сюжету. Чим глибші суперечності, тим гостріший конфлікт. Чим гостріший конфлікт, тим динамічніше розвиваються події у творі.

У великих епічних творах звичайно буває основний і 2 —3 допоміжних конфлікта.

Конфлікти за своїм характером умовно поділяються на 3 різновиди:

соціальний — суперечності між різними суспільними класами в класово-антагоністичному суспільстві («Fata morgana» М. Коцюбинського) або між людьми, що мають протилежні точки зору на певні соціальні явища;

побутовий — незгоди на грунті приватної власності (І. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»);

соціально — психологічний — виявлення суперечностей у світогляді персонажа, викликаних суперечностями в суспільному житті (М. Коцюбинський «Intermezzo» — суперечність між особистими прагненнями героя та громадським обов’язком).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.