Українська література - статті та реферати

Сюжет, елементи сюжету

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Сюжет (франц - предмет) — це перебіг дії та послідовність її розвитку, що служить у творі формою розгортання та конкретизації його фабули (Галич).

Про сюжет ми отримуємо уявлення лише прочитавши твір. Він притаманний творам, в яких розвив певна система подій-всі драматичні твори і більшість епічних (тут має місце зовнішній сюжет-розповідь про події, які легко виокремити). Ліричні твори немають подій. Крім зовнішнього сюжету сюжету виділяють сюжет внутрішній або ліричний, побудований на внутрішньому конфлікті.

Оскільки в основі сюжету - виникнення і розгортання конфлікту, то при аналізі потрібно вивчати етапи його розвитку. Стадії розвитку сюжету називають елементами, компонентами або чинниками. Сюжет включає п'ять елементів: експозицію, зав'язку, розвиток дії, кульмінацію і розв'язку.

Експозиція- вихідна част сюжету худ твору, в якій стисло подається ситуація, що логічно випереджає зав’язку, може подаватися і післі неї впродовж усього твору або наприкінці.Е. представляє час і місце події (дії).

Зав’язка дії або конфлікту - елемент сюжету, вихідний момент у розвитку дії худ твору. Як правило, розпочинає основний конфлікт, зіткнення антиподів.

Розвиток дії або конфлікту - розгортання подій, що виростають із завязки, своєрідний перебіг розповіді автора про життя, стосунки і дії персонажів.

Кульмінація (лат. — вершина) — момент найвищого піднесення, напруження, розвитку конфлікту, момент вирішального зіткнення характерів, мить перелому в сюжеті з якої починається розвязка.

Розвязка дії або конфлікту - складовий компонент сюжету, вирішення конфлікту(інтриги) епічного, ліро-епічного, драматичного, а іноді й ліричного (сюжетного твору).

У деяких творах можуть бути додаткові елементи - пролог, епілог — але це вже композиційно-сюжетні елементи.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.