Українська література - статті та реферати

Григорій Квітка-Основ'яненко (1778-1843)

Всі публікації щодо:
Квітка-Основ’яненко Григорій

Народився Григорій Федорович Квітка (Квітка-Основ'яненко) в селі Основа (тепер частина Харкова). Виростав він в атмосфері глибокої поваги до рідної мови. В родині багато читали, постійними були домашні вистави. Часто тут гостював Григорій Сковорода.

Закінчив Курязьку монастирську школу.

У 19 років був зарахований на військову службу. Та в армії не зміг пробути навіть і дня. Після невдалої військової кар'єри стає послушником у монастирі, переживши нещасливе кохання. Але й тут не залишається надовго.

Квітка розпочинає культурно-громадську діяльність у Києві, бере участь в організації професійного театру, Інституту шляхетних дівчат, стає одним з видавців журналу «Украинский вестник». Паралельно проводить дослідницьку роботу в галузі збирання фольклору.

1816 р. Г. Квітка починає свою літературну діяльність виданням гумористичних «Писем к издателю».

У 1833 р. в альманасі «Утренняя звезда» з'являються повісті письменника українською мовою. Через рік виходить перша книга «Малороссийские повести, рассказываемые Грыцьком Основьяненком», ще через три роки - друга.

З одного боку, письменник продовжує бурлескно-травестійні традиції, розпочаті в українській літературі І. Котляревським («Конотопська відьма», «Мертвецький Великдень», «Підбрехач», «Пархимове снідання»), 3 другого боку - розвиває сентиментальну традицію, вперше зобразивши людей з народу не в гумористичному ключі («Маруся», «Козир-дівка», «Сердешна Оксана», «Божі діти»).

Герої Г. Квітки-Основ'яненка ідеалізовані, почуття їх де в чому перебільшені, занадто драматизовані. Але вони сповнені власної гідності.

Твори письменника позначені великим впливом фольклору, виявляють глибоке знання народного побуту, обрядовості.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.