Українська література - статті та реферати

Іван Карпенко-Карий (1845-1907)

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий) народився 29 вересня 1845 р. в слободі Арсенівка біля Єлисаветграда.

Батько його був збіднілим шляхтичем, мати походила з давнього козацького роду. Родина Тобілевичів дала Україні та світові не одного талановитого митця. Звідси походили Микола Садовський, Панас Саксаганський, Марія Садовська-Барілотті, Марія Заньковецька.

Через десять років після народження Івана родина переїхала до Єлисаветграда. Тут І. Карпенко-Карий продовжив освіту, яку розпочав у дяка.

Згодом він отримав чин колезького секретаря, але кар'єра чиновника його не приваблювала. Іван Тобілевич захоплюється театром, літературною та громадською діяльністю. Разом зі своїми однодумцями він утворює літературний гурток, який, зокрема, цікавиться й забороненою літературою.

З посади драматурга було звільнено як неблагонадійного, а після розгрому гуртка він виїжджає з Єлисаветграда за межі України під нагляд поліції.

Оселяється І. Тобілевич у Новочеркаську. Саме тут були написані п'єси «Мартин Боруля», «Наймичка», «Безталанна», «Розумний дурень».

Потім драматург оселяється на хуторі Надія, оскільки термін заслання було подовжено.

З 1886 р. І. Карпенко-Карий стає режисером і актором у трупі свого брата Панаса Саксаганського.

Грав він ролі й у своїх п'єсах (Калитка- у п'єсі «Сто тисяч», Пузир - у «Хазяїні» та інші).

Помер І. Карпенко-Карий 15 вересня 1907 р. Драматичні твори відомого театрального діяча України залишаються цікавими для читача та глядача й тепер, через багато років, оскільки піднімають гострі загальнолюдські проблеми.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.