Українська література - статті та реферати

Іван Франко(1856-1916)

Всі публікації щодо:
Франко Іван

Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 р. в Нагуєвичах Львівської області в родині сільського коваля. В сім'ї було четверо дітей.

Коли Іванові було дев'ять років, батько помер. Мати вдруге вийшла заміж, а вітчим допоміг юнакові здобути освіту. Після закінчення початкової школи І. Франко вступив до нормальної школи, де вчився з 1862 р. до 1867 р. Потім вступає до Дрогобицької гімназії, яку закінчує в 1875 р. В тому ж році І. Франко стає студентом філософського факультету Львівського університету.

Навчання здібного студента було перерване в 1877 р. першим арештом, після якого поет потрапив під постійний поліцейський нагляд. Ця подія стала причиною розриву заручин І. Франка з його коханою Ольгою Рошкевич.

У 1880 р. поета було вдруге заарештовано без серйозних підстав. Через дев'ять років знову арешт. Це, звичайно, ускладнило і без того нелегке життя захисника народних прав. І. Франко жив у постійних злиднях, холоді та голоді, підточуваний важкою хворобою. Але, незважаючи на це, він дуже багато працював як письменник та громадський діяч.

Вперше І. Франко надрукував свої вірші в студентському журналі «Друг» у 1874 р. Пізніше він і сам займався разом з М. Павликом видавничою діяльністю, видавав журнали «Громадський друг», «Життя і слово», альманахи «Дзвін» та «Молот».

Вийшло кілька збірок поета: «З вершин і низин» (1887 р.), «Зів'яле листя» (1896 р.), «Мій Ізмарагд» (1898 р.), «Із днів журби» (1900 р.).

У 1905 р. І. Франко пише поему «Мойсей», що присвячена багатостраждальному українському народові, у відродження якого поет палко вірив.

У творчій спадщині І. Франка є й прозові твори, зокрема повісті «Борислав сміється» (1882 р.), «Захар Беркут» (1883 р.), п'єса «Украдене щастя» (1893 р.):

Поїхавши у 1885 р. до Києва для отримання матеріальної допомоги від київської інтелігенції на видання літературного часопису, І. Франко знайомиться з Ольгою Хоружинською, яка пізніше стала його дружиною. Ольга народила поетові чотирьох дітей: Андрія, Тараса, Петра та Ганну.

У 1893 р. І. Франко захищає у Відні докторську дисертацію на тему «Варлаам та Йоасаф, дохристиянський духовний роман і його літературна історія». Він спробував отримати місце викладача у Львівському університеті, але його не прийняли. В цей час поет підтримує тісні зв'язки з Лесею Українкою, М. Грушевським, М. Драгомановим, М. Коцюбинським. Він пише літературно-критичні статті: «Нарис історії українсько-руської літератури до 1890 р.«, «З останніх десятиліть XIX віку», «Студії над українськими народними піснями» тощо.

В наш час твори І. Франка вийшли 20- та 50-томними виданнями.

Останні роки поет тяжко хворів, дітей біля нього не було, бо війна розкидала їх по світу.

Помер І. Франко 28 травня 1916 р., похований на Личаківському кладовищі м. Львова.

Твори Каменяра сповнені почуття громадянського обов'язку перед народом, перед людством. Він змальовує яскраві образи борців та знедолених, гноблених, але красивих у своїх душевних порухах людей.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.