Українська література - статті та реферати

Основні мотиви поезії Івана Франка

Всі публікації щодо:
Франко Іван

Поезія характеризується патріотичною наснаженістю, глибиною філософських роздумів, щирістю душевних переживань (деякі твори митця покладені на музику: «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», «Червона калино, чого й в лузі гнешся?»).

Тематичні обрії творчості:

— сучасне і минуле галицького села;

— зображення життя людей «дна»;

— навчання і виховання дітей;

— життя інтелігенції, духівництва, робітників;

— історичне минуле;

— проблеми сучасного життя та ін.

"З вершин і низин" — так називається поетична збірка, яка поставила його ім'я поруч з іменем великого Шевченка. Бо основні настрої її — це гімн багатовіковій боротьбі українського народу за свою свободу; це уславлення "вічного революціонера", великого "каменяра" — самовідданих трударів на тяжкому, часто кривавому шляху до волі. Старий, несправедливий світ буде подолано.

По-новому відкривається для нас Франко, коли читаємо збірку "Зів'яле листя" Перед нами розгортається драма ліричного героя, викликана обставинами громадського та інтимного життя. "Зів'яле листя" — це художній образ втрачених надій, нерозділеного кохання. Особисті переживання героя автор підніс на незрівнянну височінь духовної краси. Багато віршів збірки "Зів'яле листя" написано в стилі народної пісні.

Іншими мотивами сповнена збірка "Мій Ізмарагд". На Русі здавна "ізмарагдами" називали збірники повчальних статей, у яких викладалася християнська мораль. У Франка — це "повчання" революціонера-демократа. Поет розвінчує псевдопатріотів, викриває підлість, лицемірство, продажність. У поезії "Декадент" він засуджує занепадницьку літературу, бо вона спрямована проти народу. Свою ж поезію Франко вважає народною.

Отже, мотиви лірики Івана Яковича Франка — це своєрідна сповідь поета про своє життя і життя свого народу, філософське осмислення дійсності. Це заповіт прийдешнім поколінням бути вірними синами свого народу, відданими чесній справі, чистими і щирими у своїх почуттях.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.