Українська література - статті та реферати

Василь Стефаник (1871-1936)

Всі публікації щодо:
Стефаник Василь

Народився Василь Семенович Стефаник 14 травня 1871 р. в селі Русів Снятинського повіту на Станіславщині (нині Івано-Франківщина) у заможній селянській родині.

Батько був суворий господар, не давав спуску наймитам, займатися дітьми він не мав часу. Виховувала дітей мати, жінка лагідна, добра.

Початкову освіту В. Стефаник здобув у рідному селі (1878-1880), потім вчився у Снятинській школі (1878-1883). Після її закінчення батько відвіз Василя у Коломийську гімназію. Тут юнак познайомився і подружився з Лесем Мартовичем, майбутнім соратником своєї

літературної творчості. Вдвох вони читали заборонені книжки, писали перші оповідання, вдвох були і виключені з гімназії «за політику» . Закінчувати навчання довелося в Дрогобичі.

З Дрогобича В. Стефаник спеціально їздив у Нагуєвичі, щоб познайомитися з І. Франком.

У 1892 р. письменник закінчує гімназію й записується на медичний факультет Ягеллонського університету в Кракові.

Брав активну участь у селянському русі Східної Галичини.

У 1899 р. вийшла перша збірка новел В. Стефаника «Синя книжечка». До неї увійшли новели «Стратився», «Виводили з села», «Камінний хрест», «Кленові листки», «Новина», «Палій».

У 1905 р. вийшла збірка вибраних оповідань «Моє слово».

1908 р. селяни обрали письменника послом до австрійського парламенту. Він цілком поглинений соціально-політичною діяльністю.

Наступна збірка новел вийшла через 15 років після попередньої - у 1926 р. Називалася вона «Земля».

Вся творчість В. Стефаника включає близько шістдесяти новел, більшість яких написана в перший період творчості (1897- 1902 рр.). В. Стефаник писав про себе: « Я писав тому, щоби струни душі нашого селянства так кріпко настроїти і натягнути, щоби з того вийшла велика музика Бетховена. Це мені вдалося... Я свою душу пустив у душу народу, і там почорнів з розпуки і слів не маю, аби-м все міг сказати, бо страшно за себе, а я ще трошки хочу жити».

Кожна новела письменника - це картина трагедії селянського життя, це згусток нервів, образності, досконалий зразок форми.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.