Українська література - статті та реферати

Методичний проект інтегрованого уроку вивчення поеми І. Франка «Мойсей»

Всі публікації щодо:
Франко Іван

10 клас ФІЛОСОФСЬКА ПОЕМА «МОЙСЕЙ» — ОДНА З ВЕРШИН ТВОРЧОСТІ І. ФРАНКА

МЕТА УРОКУ: розкрити зміст і духовне багатство поеми, пояснити біблійну основу сюжету, допомогти з’ясувати композиційне та ідейне значення прологу як духовного заповіту українського народу; з’ясувати, хто з письменників і діячів мистецтва звертався до образу Мойсея; розвивати навички аналізу ліро-епічного твору та вміння визначати його художні особливості; закріпити вивчене про поему та віршові розміри ; виховувати в учнів любов до України.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.

ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника, текст поеми, ілюстрації до твору, картини, музичні твори, кінофільм, картки з тестовими завданнями.

ХІД УРОКУ

Воздвигне Вкраїна свойого Мойсея!

Павло ТИЧИНА

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Пригадати раніше вивчені твори Франка

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Ми часто називаємо І. Франка Великим Каменярем і не завжди пам’ятаємо, що сучасники бачили в ньому свого Мойсея — вождя, пророка. Отже, тема нашого уроку: «Філософська поема «Мойсей» — одна з вершин творчості І. Франка»

У вигляді вправи «Продовж речення» з’ясувати, що очікують учні від уроку.

Як і Шевченкове послання «І мертвим, і живим…», поема І. Франка змушує замислитись: як жити українцям, на яких шляхах шукати щастя, яким лідерам довірити долю нації. Недаремно Олександр Білецький назвав її заповітом українському народові з метою нагадати, що навіть із віковічного рабства завжди є вихід.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

Саме ця проблема — формування нації —є основоположною в поемі «Мойсей».

А які ще життєво важливі для українців проблеми порушуються у творі?

Варіант відповіді

1. Народ може стати нацією тільки з вірою в Бога, у його доброту і мудрість, а також у своє високе покликання й щасливе майбутнє.

2. Треба бути готовими на тяжкі випробування й жертви заради свободи.

Твір складається з двох частин — ліричної («Прологу») й епічної (сюжетної). Пролог промовисто засвідчує, що поема спроектована в сучасну для автора українську дійсність, адже в ньому І.Франко ( який ототожнює себе з ліричним героєм) безпосередньо звертається до рідного народу.

Звучить аудіозапис опери М. Скорика ( Пролог до поеми "Мойсей»)

Щоб зрозуміти потужну силу Прологу, маємо спочатку осмислити другу частину, в основі якої покладено легенду про Мойсея.

Як ви думаєте, чому Франко для художнього осмислення сучасних йому проблем взяв біблійну основу?

Варіант відповіді

До Біблії як до потужного духовного джерела зверталися митці і філософи різних епох: Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, Леся Українка, Яків Щоголів …У Біблії шукали відповідей на питання вічні і сьогодення. І. Франко теж цінував Книгу книг, а образ Мойсея тривожив його уяву з 1875 року. За основу сюжету взято біблійну історію про старозавітного пророка.

Мойсей, якого усиновила дочка фараона, через сорок років змушений утікати в країну Мідіян. Коли він пас отару в пустелі, йому з'явився Бог у палаючому кущі і наказав вивести ізраїльський народ з Єгипту в Ханаан. Мойсей згодився виконати Божу волю і пішов в Єгипет. Фараон відмовився відпускати гебреїв-рабів і Бог послав на його країну 10 кар. По десятій карі ізраїльтяни вийшли з Єгипту і сорок років блукали в пустелі Сінаю.

Символічний зміст твору має глибокий філософський підтекст, отже, за жанром це філософська поема-притча.

Поема— ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.

Притча— це повчальна алегорична оповідь найчастіше філософсько-релігійного змісту, що складається з фабули(сюжету) й моралі. Широко використовуються в Біблії.

Визначіть тему твору, ідею.

Варіант відповіді

У передмові до твору І.Франко писав: «Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не признаного своїм народом. Ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні».

Ідеєю твору є слова з поеми:

…Вірю в силу Духа

І в день воскреснийтвойого повстання.

1. Закріплення і застосування вивченого матеріалу.

Що ж є спільним у образах Мойсея біблійного, Мойсея — героя твору та самого автора, Мойсея у творах мистецтва?

Щоб узагальнити і систематизувати матеріал, висловити своє ставлення до почутого на уроці, ми виконаємо творче завдання: напишемо вірш-сенкан

А музичний твір В. А. Моцарта «Реквієм за мрією» вас буде надихати.

1. Підведення підсумків уроку.

Чи справдилися ваші очікування, про які ми говорили на початку уроку?

VII. Повідомлення домашнього завдання.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.