Українська література - статті та реферати

Володимир Винниченко(1880-1951)

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Народився Володимир Кирилович Винниченко 16 (за старим стилем) липня 1880 р. в селі Веселий Кут Єлисаветградського повіту на Херсонщині (тепер Кіровоградська область). Батько його був селянином. Початкову освіту В. Винниченко отримав у сільській школі, потім навчався у Єлисаветградській гімназії, однак не закінчив її, бо повинен був заробляти на життя. Пізніше він склав екстерном екзамени за середню школу і у 1900 р. вступив на юридичний факультет Київського університету.

З першого курсу В. Винниченка виключають і ув'язнюють як члена місцевої організації Революційної української партії. З цього почалася його політична діяльність. Арешти та ув'язнення повторювалися не один раз. Нарешті письменник змушений був виїхати за кордон. Жив у Франції, Австрії, Швейцарії, Італії. На деякий час він приїздить нелегально на Україну, у 1914-1917 рр. переховується на батьківщині від поліції, працює в журналі «Украинская жизнь».

Перші його твори - поема «Повія» та оповідання «Народний діяч» - написані 1901 р. Першим надрукованим твором стала повість «Сила й краса» (згодом «Краса і сила»), що побачила світ 1902 р. Пише він багато, часто друкується, спілкується з відомими літераторами. Виходять повісті та оповідання «Темна сила», «Честь», «Студент», «Салдатики!», «Федько-халамидник».

У 1906 р. з'являється друком збірка оповідань «Краса і сила», цього ж року В. Винниченко пише п'єсу «Дисгармонія». У 1910 р. трупа М. Садовського ставить «Брехню». Драми В. Винниченка були дуже важливими для українського театру тієї доби, цікаві своїм новаторством, пошуком свого місця у світовій драматургічній традиції.

У 1918 р. митець написав роман «Записки Кирпатого Мефистофеля», у якому відтворив духовний крах людини, що повністю віддала себе революційній діяльності і втратила морально-етичні орієнтири нормального буття.

23 вересня 1920 р. В. Винниченко остаточно залишив Україну, відмовившись від співробітництва в уряді. І скоро він потрапив у списки запеклих націоналістів, ворогів радянської влади.

У 1950 р. з'являється роман «Слово за тобою, Сталіне!», у якому письменник висловлює надію на зміну політичного курсу СРСР.

Помер В. Винниченко у 1951 р. за межами рідної землі.

В. Винниченко - письменник, у творчості якого поєднались найсуттєвіші риси його доби - від критичного реалізму до модернізму. Майстерність його перш за все проявилася у творенні конфліктів, що випробовують героїв на моральну витривалість, збереження власної гідності.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.