Українська література - статті та реферати

Сюжет художнього твору. Основні елементи сюжету

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Сюжет (фр. — предмет, тема) — це подія чи система подій, у яких розкриваються характери і розв'язуються суперечності між ними. Кожна подія (чи система подій) протікає в часі, тому її можна поділити на етапи. На основі цього в сюжеті визначають такі основні елементи: експозицію, зав'язку, розвиток дії, кульмінацію й розв'язку.

В експозиції (латин. — виклад, опис) автор повідомляє про час і місце подій, а також про дійових осіб і взаємини між ними. У повісті Івана Франка «Захар Беркут» експозицією можна вважати (умовно) початок скороченого переказу змісту пропущеної частини повісті: «Було це 1241 року...»

Зав'язкою є та частина художнього твору, у якій зображено перше зіткнення героїв, саме тут виявляються суперечності між ними.

Розвитком дії є одна або декілька подій, у розгортанні яких виявляються характери дійових осіб, розвиваються суперечності між ними.

Кульмінація (з латин. — вершина) — момент найвищого піднесення, напруження, розвитку конфлікту, вирішального зіткнення характерів. Саме кульмінація засвідчує перелом у сюжеті, з якого й починається розв'язка. Як правило, у невеликому художньому творі кульмінація зсунута ближче до фіналу. До речі, у більших за обсягом творах кульмінаційних моментів може бути декілька. Завершальним елементом сюжету, у якому вирішується конфлікт художнього твору, є розв'язка. Порівняно з іншими елементами сюжету розв'язка відбувається дуже швидко. Усі п'ять сюжетних елементів здебільшого, але не завжди, розміщуються в художньому творі саме в тій послідовності, у якій про них розказано вище. У поезії сюжета не може бути!На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.