Українська література - статті та реферати

Метафора та її види, ідейно-естетична роль метафор

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Метафорою (перенесення) називається слово, значення якого переноситься на найменування іншого предмета, пов'язаного з предметом, на який звичайно вказує це слово, рисами подібності.

Метафора, подібно до епітета та порівняння, ставить за мету конкретизувати уявлення про предмет, про який ідеться, шляхом вказівки на певну його ознаку, що висувається на перший план, але, на відміну від епітета й порівняння, метафора вказує на цю ознаку не в прямій формі, не безпосередньо її називаючи, а шляхом заміни її словом, що містить у собі дану ознаку. Тому метафору часто називають прихованим або скороченим (згорнутим) порівнянням, тобто порівнянням, в якому не виокремлюється ознака, за котрою відбувається зіставлення двох предметів.

Теоретик літератури Києво-Могилянської академії М. Довгалевський визначав функції метафори як: 1) найменування деяких предметів, які не мають власної назви, 2) підсилення значення сказаного, 3) засобу для досягнення естетичного враження.. Дійсно, метафори використовуються не тільки в поезії. Метафора часто вживається й для позначення тих предметів та явищ, для яких ще не підібрано власних найменувань.

4 типи метафор:

1) заміщенні живого живим.

2) заміщенні неживого неживим

3) заміщенні неживого живим.

«Ніч сказилась. Гукала холопським «агов!»

Готувала труну і безсмертні квіти»

4) заміщення живого неживим.

«То дарма, що з органу,немов з обійстя,

Повели його славу у ніч

конокради» (славу повели);

«Як болять мені болі, а завтрашні долі

Чекають від мене ясного мірила» (болі болять, долі чекають);

«Ніби сонячне сплетиво, в тілі мовчать

Божевільно чутливі гами» (гами мовчать);

«…так клинок вислизає з піхов

І цілує відкриті груди» (клинок вислизає і цілує);

«І зникали слова…»На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.