Українська література - статті та реферати

Іронія та сарказм

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Іронією (грец. — насмішка) називається слово або словесний зворот, що набувають змісту, прямо протилежного їхньому буквальному значенню.

«То дарма, що з ограну, немов зобійстя,

Повели його славу у ніч конокради.»

***

«Ніч сказилась. Гукала холопським «агов!».

Готувала труну і безсмертні квіти.

І трудилися в поті чола свого

Конокради і вундеркінди...»

Іронічна інтонація виявляє себе в контексті, більш-менш близькому сусідстві з іншими висловлюваннями автора, загальний тон яких дає змогу вловити в кожному окремому випадку невиявлену прямо іронічну інтонацію. Іронія звичайно вказує на відношення мовця до зображуваного й може мати багато смислових відтінків. Інколи для позначення слів, що мають протилежний буквальному зміст, використовують термін «антифразис». Наприклад, «цей Крез» (стосовно бідняка). Антифразис — найпоширеніший різновид іронії як тропа. Рідше трапляються вирази, що мають форму так званого астеїзма, тобто схвалення у вигляді осуду.

Найчастіше іронія використовується з метою створення комічного враження.

Сарказм (від грец. σαρκασμός, від грец. σαρκάζω, буквально «розривати [м'ясо]») — зла й уїдлива насмішка, вищий ступінь іронії, троп і засіб комічності, в основі якого лежить гострий дошкульний глум, сповнений презирства. Сарказм заснований не лише на посиленому контрасті між тим, що мається на увазі і тим, що висловлюється, але і на безпосередньому навмисному оголенні того, що мається на увазі. Наприклад:

«О, зубрять, шаленіючи з власних безсиль,

Надсухотно жахні

вундеркінди!»

***

«Розкрадайте, тягніть у готичні хліви!

Шлупоті не зарадить

Цупкий налигач…»

***

«Запізнились на свято писарчуки!.. Не встигли чорнильні

душі донести нам, не розхлюпнувши, чару Бахового

бунту…»

На відміну від іронії сарказм нічим не прикритий. Це аморальні речі, різко негативні.

Сарказм — це жорстка насмішка, яка може відкриватися позитивним судженням, але в цілому завжди містить негативне забарвлення і вказує на недолік людини, предмета або явища, тобто того, щодо чого відбувається на відміну від іронії, в сарказмі знаходить своє вираження вища ступінь обурення, ненависть.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.