Українська література - статті та реферати

Особливості художнього процесу в українській літературі 20-30-х років ХХ ст.

Всі публікації щодо:
Історія літератури

20-30-х роки ХХ ст. — вершина українського модернізму, період «розстріляного відродження», період розвою і краху української культури. (юрій Лавріненко)
Літературний процес характеризується «двоколійністю» (Г.Костюк), тобто багатовекторністю розвитку та умов функціонування літератури у ХХ столітті. Це явище спричинене складними суспільно-політичними умовами існування української нації. Українська література творилася як у радянській Україні, так і у Західній Україні, Підкарпатті, Буковині (що були під владою Польщі, Чехословаччини, Румунії), у Франції, Канаді, США, Німеччині, оскільки чимало письменників були змушені покинути батьківщину. Тобто, існував поділ на «материкову» літературу та «еміграційну». Коли у радянській Україні література не могла вільно розвиватися, то діаспорні митці писали твори на такі теми, які в умовах радянського тоталітарного режиму не могли з’явитися.
Речник українського ренесансу М.Хвильовий та його генерація митців, неокласики, прагнули піднести українську літературу до європейського рівня. Хвильовий утворив творчу студію «Урбіно» (від назви міста, де народився славетний основоположник європейського Ренесансу Рафаель). Цим він перекидав місток між українським відродженням 20-х рр. ХХ ст. й італійським початку ХVІ ст. Українські митці вірили, що і їм пощастить створити мистецтво великого національного ренесансу, яке відіграє вирішальну роль не тільки в Україні, а й у світовому масштабі.
Діячі національного відродження визнавали розмаїття стилів, манер та форм творчості, відкидали кайдани нормативності й консерватизму. Принцип розмаїтості став у 20-х рр. не тільки девізом, а й реальним фактом.
Впливали на літературу переважно 3 чинники: 1) зх. європ. модернізм; 2) революційно-комуністині ідеали; 3) національно-філософські та літературні традиції України.
Формувався новий літературний процес, який характеризувався: 1) спонтанністю і строкатістю; 20 масовістю; 3) культом експериментаторства.
У жоден період історії розвитку мистецтва слова літературний процес не був таким складним і динамічним, як у 20-х рр.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.