Українська література - статті та реферати

П.Тичина — поет національного пробудження (національна трилогія письменника «Золотий гомін«, «Скорбна мати«, «Дума про трьох вітрів«)

Всі публікації щодо:
Тичина Павло

Образ рідного краю змальований у першій закінченій поемі Тичини «Золотий гомін». Цією поемою завершується його знаменита збірка «Сонячні кларнети». Із сторінок «Золотого гомону» перед нами постає прекрасний образ України, з любов'ю змальований поетом.
Пишучи влітку 1917 р. свій «Золотий гомін», поет і не здогадувався про ті тяжкі випробування, які незабаром випадуть на долю його Батьківщини. Не здогадувався, що мине небагато часу і українські патріоти впадуть кривавими трупами на полях сплюндрованого ворогом краю. Але геніальний митець ніби передчував майбутні трагічні події. «Золотий гомін» став загальновідомим образом-символом, образом-алегорією. І коли наприкінці 80-х — на початку 90-х років у Києві знову схвильовано задзвонили дзвони, закликаючи до боротьби за незалежність, прекрасне тичининське «Над Києвом золотий гомін» зазвучало по-новому радісно і оптимістично.
Про Україну були думки поета, коли він писав свою поему-тетраптих «Скорбна мати». Поема створювалась у трагічні дні весни 1918 р. На початку березня до Києва вступили німецькі війська: почав діяти Брестський мир, за умовами якого Німеччина отримала право безпосередньо втручатися у внутрішні справи України. Драматичні події, які відбувалися взимку та навесні 1918 р. у нашій державі, спонукали Тичину звернутися до біблійного сюжету, пов'язаного з образами Ісуса Христа і Марії. Образ Скорбної матері є одним із найкращих у ранній творчості Тичини. Він став символічним образом самої матері-України. Поеми «Золотий гомін» і «Скорбна мати» посідають важливе місце у творчості поета. В їхній основі лежить щирий і справжній патріотизм…» — пише відомий літературознавець Леонід Новиченко. Поеми ввійшли до першої збірки Тичини «Сонячні кларнети. «Дума про трьох вітрів» є символічним відображенням політич сит в Україні, де Ясне Сонечко — то людські надії на відродження країни, а вітри — різні політичні партії , що намагалися захопити владу в країні. Та не всі вони сприяли її розвитку: Лукавий Сніговій — реакційні сили, що хотіли повернутися до старого, Безжурний Буревій — сили анархії та розбрату, що спричинили війну і принесли багато смертей, і лише Ласкавий Легіт-Теплокрил турбується про людей.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.