Українська література - статті та реферати

Відкриття і видання «Слова о полку Ігоревім»

Всі публікації щодо:
Давня українська література

1787 року Мусін-Пушкін купив у архімандрита Спасо-Ярославського монастиря Іоїля Биковського збірник давньоруських світських творів «Хронограф». До складу збірника входили різні твори, відомі науці, зокрема «Повість про Акира премудрого» та ін.. І серед цих творів був один невідомий «слово…». Мусін-Пушкін зацікавився цим твором і почав його вивчати. Він з іншими науковцями здійснив перше видання Слова у 1800р. Водночас таємничим твором зацікавилися імператриця Катерина 2, для якої було зроблено рукописну копію. 1812 р Наполеон взяв москву, згоріла бібліотека М-П і згорів збірник, оригінал пам1812 р Наполеон взяв москву, згоріла бібліотека М-П і згорів збірник, оригінал пам’ятки. Залишилася Катерининська копія і першодрук. Відсутність рукопису викликала дискусії щодо автентичності твору. Скептики (Булгарін, Сенковський, Катков) вважали його фальсифікатом 18 ст. З часом дослідники знаходили все більше і більше свідчень на користь автентичності Слова. Так, у 1818р. у псковському Апостолі 1307 року було знайдено приписку, майже дослівно запозичену зі Слова. Очевидно, завершальне і найбільш обґрунтоване слово в літературознавчій науці про автентичність Слова сказав Олекса Мишанич своєю статтею «Довкола слова».

28."Пересторога" - анонімний полемічний трактат початку 17 ст."ПЕРЕСТОРÓГА" — антиуніатський публіцистичний анонімний твір, авторство якого приписують руському (українському) церковному діячу І.Борецькому або діячу Львівського братства Ю.Рогатинцю (франко)

Написана 1605 року або на початку 1606 р. під впливом праць І.Вишенського та інших полемічних творів, подає історію боротьби українського народу проти засилля католицизму та унії і викриває політику шляхетської Польщі в Україні.

Основна ідея — головну причину політ. І церковної кризи в україні автор вбачає у недостатній освіченості народних мас.

Головна мета автора — розповісти правдиву історію про зрадницьку діяльність єпископів, що відступили від віри народу. Пішли до папи римського заради своїх інтересів. На початку твору автор докладно визначає мету своєї праці, він хоче застерегти своїх одновірців, щоб вони не зраджували свою віру. Навівши аргументи уніатів, якими вони виправдовують свій вчинок, автор приступає до власне історичного викладу. З історичного вступу бачимо, що автор був руським патріотом, але далекий від патріотичного самовихваляння Автор — флорентійська і брестська унія були злодійськими. Звинувачує: терлецький із потієм причепні до вбивства православного священика, яких суд потім визнав невинними. Іпатій Потій для досягнення та розвитку своєї кар’єри робив все і ішов «по трупах» Сатирично змальований і Михайло рогоза — дволичність і підступність давно був таємним агентом папського риму і таємним віропідданим польського короля, водночас він боявся Острозького. Єдина світла постать — князь Костянтин острозький. Автор негативно ставиться як до католицизму взагалі так і до папи римського зокрема. Папа — не верховний пастир, а мучитель, тиран, антихрист і сатана. Показуючи наслідки унії автор подає кілька колоритних картин масових репресій, переслідувань. Звертаючись до минулого засуджував міжусобні чвари. Мова не книжна. Близька до розм., багато фольклорних фразеологізмів

Дослідники поділяють цей твір на 2 частини : 1 — історична, друга менш цікава — теологічна —полемічна. Твір складають 5 нерівних частин.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.