Українська література - статті та реферати

Книжники кола Ярослава Мудрого

Всі публікації щодо:
Давня українська література

Приходячи на київський престол, кожен князь прагнув утвердити свою власну ідеологію, довести законність свого знаходження на престолі і прихилити на свою сторону якнайбільшу кількість народу. Репрезентантами князівської ідеології ставали книжники, які продовжували провадити політику свого патрона навіть після його смерті.

Книжники кола Ярослава Мудрого: сам Ярослав Мудрий, Іларіон, Григорій, Данило Заточник, Лука Жидята, Іаков Мних, Іоан (укладач Ізборника 1076 року), Нестор, поет Янь, Данило Ігумен, Клим Смолятич та ін. Це була частково світська школа, що християнські категорії тлумачила в тісному зв’язку з тогочасним суспільно-політичним і культурним життям.

Осередок цей сформувався в стінах Софійського собору і через це доволі часто називається ще Софійським гуртком. Письменники, які належали до осередку, могли залишати рідні землі, але все одно стилістично, духовно і політично вони лишалися вірними його традиціям. Вони гуртувалися навколо софійського собору, творили бібліотеку, що увійшла в історію як бібліотека яростава мудрого. Це письменники 11-поч 12 ст вони формували і суспільно-політичну думку, і літературу київської русі спільно зі своїми замовниками- великими князями київськими, виробляли морально-етичні й навіть правові норми для суспільності, перебирали на себе роль моральних суддів в усіх справах — як державних, так і церковних і соц.- побутових.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.