Українська література - статті та реферати

Тема революції 1905 р. у творчості М. Коцюбинського («Сміх», «Він іде», «Persona grata», «Невідомий», «Подарунок на іменини»). Художні особливості новел

Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

В епоху батога і шибениці Коцюбинський закликає до нової боротьби проти царату, який виступає в образі «Зла», що сидить, як павук, на верху велетенської драбини. В образах ката Лазаря («Persona grata»), чорносотенців («Він іде»), околодочного надзирателя Зайчика («Подарунок на іменини»), зрадників революції Івана і Марії («В дорозі») показано жорстокість і крайнє моральне спустошення вірних царських слуг, їх ворожу народові суть.

Ворогам народу протиставлені світлі в своїх помислах, величні у подвигах борці за волю, які мужньо йшли на страту і перед смертю говорили гарні сердечні слова. Це — світла, як сонце («ясна плямка серед чорної купи»), тендітна дівчина-революціонерка («Persona grata»), несхитний юнак, готовий піти за народну справу «на смерть з піднятим чолом і чистим серцем» («Невідомий»), товариш Кирило, що переміг вагання й егоїстичні почуття, залишився вірним великій справі визвольної боротьби («В дорозі»).

Характерні риси новел Коцюбинського цього періоду — їх політична актуальність і художня довершеність, глибоке проникнення в психологію різних суспільних груп і прошарків, поєднання сатири і лірики, що випливало з ненависті письменника до царату і його слуг та глибокої любові до борців за світлі народні ідеали.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.